Shake life-style.hu 2011. augusztus. 19. 12:06

Vérnyomásmérő kell - milyet vegyek?

1. Manuális vagy digitális?

1. Manuális vagy digitális?
Manuális vagy hagyományos vérnyomásmérővel az orvosi rendelőben valószínűleg már mindenki találkozott, itt az aktuális vérnyomásérték megállapítása egy sztetoszkóp segítségével történik és hátránya, hogy használata bizonyos fokú szakértelmet kíván.
A digitális készülékek működése ennél sokkal egyszerűbb, hiszen mindent automatikusan csinálnak, így sokkal alkalmasabbak otthoni használatra. A teljesen automata vérnyomásmérőknél a mandzsetta felpumpálása egy gombnyomásra elindul, míg a félautomata készülékeknél saját magunknak kell azt  elvégeznünk.
 
2. Felkaros vagy csuklós?
Aszerint, hogy a mérést mely testrészünkön végezzük el, léteznek felkarra, csuklóra, sőt ujjra helyezhető modellek is. Általánosságban elmondható, hogy a felkaros vérnyomásmérők a legmegbízhatóbbak, ezek adják a legpontosabb eredményeket, így érdemes ilyet választanunk. Csuklós készülék azok számára ajánlott, akik nem kapnak megfelelő méretű mandzsettát vagy valamilyen okból kifolyólag nem tudnak felkaron mérni.
 
3. Mandzsettaméret
A felkaros vérnyomásmérők alaptartozéka a mandzsetta, ezt helyezzük fel a karunkra és pumpáljuk fel a mérés megkezdésekor. Kevesen tudják, hogy különböző méretekben kaphatók. Gyerekek és vékony karúak számára érdemes kisebb, vastagabb karúak számára nagyobb méretet választani. Ha nagy ránk a mandzsetta, akkor nem lehet felpumpálni, ha kicsi, akkor pedig nem tudjuk megfelelően felhelyezni. A mandzsetta méretének gondos megválasztása azért is különösen fontos, mert befolyásolhatja a mért vérnyomásérték helyességét. A legtöbb otthoni készülékcsomag közepes méretű mandzsettát tartalmaz, de általában van lehetőség egyéb méret beszerzésére is.

indianapublicmedia.org

4. Pontosság
Léteznek úgynevezett klinikailag validált vérnyomásmérők, melyek mérési pontosságát független hitelesítési eljárás keretében igazolják. Az ilyen módon bevizsgált készülékek olyan eredményeket szolgáltatnak, melyekben mi magunk és orvosaink is bátran megbízhatunk. Ugyanakkor az a tény, hogy egy vérnyomásmérő nem hitelesített, nem feltétlenül jelenti azt, hogy nem is megbízható. Lehet, hogy egyszerűen csak nem esett át az ellenőrzési eljáráson.
Vérnyomásmérőnk pontosságáról egyszerűen megbizonyosodhatunk, ha következő orvosi látogatásunk alkalmával magunkkal visszük a rendelőbe és ott egy kontroll mérés elvégzésével az orvos által mért értéket összevetjük saját készülékünk eredményével.
A vérnyomásmérők ugyanakkor idővel veszítenek pontosságukból, így a folyamatos megbízhatóság érdekében bizonyos időközönként érdemes újrakalibráltatni őket. Vásárlás előtt jó ha megérdeklődjük azt is, hogy a kiválasztott készülék esetében mennyire nehézkes, illetve milyen költségekkel jár az újrakalibrálás folyamata.
 
5. Ár
Az egyes vérnyomásmérő-modellek ára széles skálán mozog. A magasabb ár általában több extra funkciót tartalmaz. A döntésnél a legfontosabb szempont a készülék megbízhatósága, az eredmények pontossága. Az egyéb funkciók (pl. beépített memória) kiválthatók egy papírral és egy tollal, vagy például a www.egeszsegnaplo.hu alatt elérhető teljesen ingyenesen online kezelési naplóval.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.