Shake life-style.hu 2011. augusztus. 04. 19:02

Akkor most lehet tüntetni a rockkoncert alatt, vagy hol verekedjünk?

Őszintén szólva semmi bajom a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalommal.

Őszintén szólva semmi bajom a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalommal. Még egyet is lehet érteni azzal, hogy a magas benzinárak miatt tüntetni akarnak. Ha az ember egyébként semmi másban nem is ért velük egyet, akkor is van olyan, hogy demokrácia (érdekes módon ezt a liberálisok értik meg a legnehezebben), ami azt jelenti, hogy el lehet mondani a véleményt, még ha ez nem is tetszik mindenkinek. Ez van, együtt kell élni.

Én is tüntetnék a Szigeten szívem szerint. Mondjuk azért, mert már nincs magyar zenekar a nagyszínpadon (ez biztos csak a nosztalgia), vagy mert az utóbbi években minden hétvégén üvölt az ipari puffogós spuri-zene a Hajógyári felől, amit fél Budapest karikás szemekkel hallgat. Ez mondjuk nem a Gerendai hibája, de ha már a benzinárak miatt is kimegy az ember, akkor mondjunk el mindent. Még a bunyó előtt.

Stiller Ákos

A legfrissebb hírek szerint már nem a rendőrségen múlik, hogy tarthat-e demonstrációt a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom a Sziget Fesztivál alatt a Hajógyári-szigeten. A HVIM az eredetileg augusztus 1. és 20. közé kért engedélyét egy módosított időpontra, augusztus 9-re akarta áthelyezni - a rendőrség ezt a bejelentést azonban hatáskör híján már sem elbírálni, sem tudomásul venni nem tudja, mert - mint hangsúlyozták - az adott időpontban a sziget már magánterületnek számít. A Sziget Kulturális Szervezőiroda ügyvezetője viszont úgy fogalmaz: a rendőrség jóvoltából oldódott meg ez a "kínos probléma". Gerendai Károly arra hivatkozik: ő a rendőrségtől úgy értesült, hogy a HVIM időpont módosítását a rendőrség "már nem hagyta jóvá". A jogi problémát az okozta, hogy a demonstrációt még januárban jelentették be a rendőrségen, a területhasználati engedélyt azonban végül csak áprilisban kapta meg a Sziget a fővárostól.

Itt tartunk most, és hamarosan kezdődik a buli. A vicc az egészben az, hogy a nyilatkozatháború közepette senki nem tudja megmondani, mennyire komoly ez az egész felhajtás, hogyan lesz a fizetős vendégek, fiatalok, külföldiek biztonsága garantálva a rendezvény során (Gerendai szerint a „szigetes” antifasiszták készek lesznek az önvédelemre, de hát azért ez olyan, mintha a focimeccs közönségének közölnék, hogy a saját huligánjaik megvédik őket a másik szektor támadása esetén). Ha pedig nagyon ráérünk, érdemes elgondolkozni azon is, hogyan sérül a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom joga a gyülekezéshez, és ez milyen kérdéseket vet fel.

Stiller Ákos

A TASZ álláspontja szerint például a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom által az Óbudai Hajógyári Szigetre még januárban bejelentett tüntetés jogszerű. Tekintettel arra, hogy a bejelentés időpontjában a helyszín tekintetében nem volt megkötött bérleti szerződése senkinek, az közterületnek minősült, így a Budapesti Rendőrfőkapitányság nem is tehetett mást, mint hogy tudomásul vette a tüntetés bejelentését. Akkor még. Azóta már inkább nem veszik tudomásul, nehogy aztán ebből legyen valami gond, ha mégis kimennek a benzinárak felszabadítói, és lenne egy kis oszlatás.

Van tehát egy jogszerű, bejelentett tüntetés, meg egy amolyan eszmei probléma: vajon mégis ki gondolja komolyan, hogy egy koncert közben néhány száz elkülönített, rendőrökkel körbevett ember ritmusos kántálása (benzin, Gyurcsány, Orbán, nem magyar, meleg, cigány, zsidó – takarodj) olyan életkép, ami a helyén van? Hány biztonsági ember és rendőr kell ahhoz, hogy a nagymagyarkodókat megvédje a másik (nem biztos, hogy békésebb) tábortól, akik nem ijednek meg a balhétól. Hogy nézne ki egy oszlatás a Szigeten? Mennyit veszítene az ország egy ilyen történettel? Kapnánk egy sipkát is a bohócorr mellé feltehetően.

Túry Gergely

Ez is olyan tipikus magyar sikertörténet: egyik forgatókönyv sem lehet jó igazán. Vagy sérül a gyülekezési jog, így a szólásszabadság is, vagy valami kisebb-nagyobb balhé lesz a Szigeten. Gerendai álláspontja is teljesen érthető: a leleményes punkok viszonylag hamar kitalálnák, hogy a vastag sörhab, vagy köldökszösz miatt is lehet tüntetni, akkor lehet ingyen bemenni Tankcsapdára, és jövőre napijegy helyett mindenki tüntetést szervez. Másfelől a TASZ azt is mondja, hogy a hibát a Fővárosi Önkormányzat követte el, amikor nem szólt előre, hogy van már foglaló a Hajógyári-szigeten, amikor először leültek tárgyalni az idei rendezvényről.

Jogilag tehát nagy a kavarodás (meglepő ez kis hazánkban?), mindenki mást okol, közben meg csak arról nincs szó, hogy mi lesz azoknak a biztonságával, akiket nem érdekel a benzinár, nem szeretnek macskakövet dobálni, de meginnának pár sört, és élveznék az életet – már azt a kicsi területét, amit még lehet. Mert a vélemény szabadságában hiszek, akkor is, ha nem tetszik a másiké. Abban is hiszek, hogy harcolni is érdemes ezért a szabadságért. De azt már erősen kétlem, hogy a Szigetre bárki is azért menne tüntetni, mert a 400 forintos benzinár kimozdította a komfortzónájából, és meg akarja osztani véleményét szabadon a világgal. Kicsit inkább a „focimeccs lelátó” életérzésre gyanakszom. Mindegy, hogy melyik csapat nyer, a szurkolók rombolnak, egymásnak mennek, üvöltenek, anyáznak. A cél az erőszak maga.

Végel Dániel

A 21. század magyar forradalma annyi volt, hogy elfoglalták a tévészékházat, kifosztották a büfét, az irodákat, fényképezkedtek a romokon, elénekelték a Himnuszt, még a Fradit is visszakövetelték az NB I.-be. Itt nem a vélemény szabadsága a legnagyobb probléma. Ahhoz először vélemény is kell.

hvg360 Földes Márton 2025. január. 23. 12:53

A franciák kivonulásával megszűnik a Magyar Honvédség csádi védőhálója – interjú Marsai Viktor biztonságpolitikai szakértővel

Franciaország és az USA csádi kivonulása után a Magyar Honvédségnek újra kell értelmeznie az ambícióit a Száhel-övezet megváltozott geopolitikai viszonyai között – mondta a HVG-nek Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója, a Nemzetközi Kapcsolatok és Diplomácia Tanszék docense.