Shake life-style.hu 2011. április. 18. 19:44

Miért veszélyes a cukor a gyerekekre?

Ezek elhagyása pedig ez nagyon fontos lenne, hiszen vannak viselkedési zavarok, amelyek esetében az E-számok...

Ezek elhagyása pedig ez nagyon fontos lenne, hiszen vannak viselkedési zavarok, amelyek esetében az E-számok kiiktatása, de legalábbis csökkentése sokat javíthatna a helyzeten. Igaz ez például a hiperaktív gyerekek esetében, ahogy előző cikkünkben is szóltunk róla. Ugyanakkor a nyugati táplálkozással nem csupán az a gond, hogy több ezer mesterséges adalékanyagot tartalmaz, hanem az is, hogy a gyorsan felszívódó szénhidrátok a napi tápanyagfelvétel 50-70 százalékát képviselik. Ezek közé tartozik a finomított cukor is, ami a legtöbb hiperaktív gyerek esetében rendellenesen bomlik le.

A cukor bevitele után a vér cukorszintje hirtelen nő meg, ami nagy mennyiségű inzulin kiválasztására serkenti a hasnyálmirigyet. A hirtelen inzulinlöket a vércukorszint leesését okozza (ezért vagyunk a cukorevés után még éhesebbek, mint előtte), ami az epinefrin-szint növekedéséhez vezet. Ez az emelkedés az, ami hiperaktivitás esetén jóval lassabb és kisebb mértékű, mint normál esetben. Azt is fontos tudni, hogy a cukor feldolgozása a szervezettől sok értékes tápanyagot von el, tehát amellett, hogy felesleges kalóriabomba, tápanyagot von el máshonnan, s ez a figyelem csökkenéséhez, agresszív viselkedéshez vezethet. Azért tegyük hozzá, hogy bár a cukor mindenki számára egészségtelen, azért egy nem hiperaktív gyerek nem lesz ettől viselkedészavaros, ám a hiperaktív gyerekek tüneteit valóan felerősítheti a cukorfogyasztás.

A finomított cukor száműzése az étrendből mindenképpen javallott, ezt ki lehet váltani fruktózzal, steviával (növényi eredetű, természetes édesítőszer), jó minőségű mézzel. Érdemes megfigyelni ugyanakkor, melyek azok az élelmiszerek, amelyek felerősítik a tüneteket: ezeket egy időre teljesen iktassuk ki az étrendből. Később azonban nagyon óvatosan újra adhatjuk: a mennyiséget egészen addig fokozatosan növeljük, míg a nyugtalanság erősödni nem kezd. Rövid ideig maradjunk meg a panaszt még nem okozó mennyiségnél, és figyeljük meg, hozzá tud-e szokni a szervezet. Ha valami kedvezőtlenül hat, ne tiltsuk el teljesen a gyereket tőle, hanem ígérjük meg, hogy nemsokára megint kipróbálhatja. Mindig az a cél lebegjen a szemünk előtt, hogy lehetőleg változatosan és rendszeresen étkezhessen. Édességként mazsolát vagy más szárított gyümölcsöt adhatunk, s bár a gyümölcsöknek is magas a cukortartalma, ezek fogyasztása mégsem váltja ki a már leírt negatív folyamatot. Ennek az a magyarázata, hogy a gyümölcsökben levő szénhidrátot fokozatosan bontja le a szervezet, így a cukor csak lassan kerül a vérbe: ezzel hosszantartó energiaellátást biztosít.

Egy hiperaktív gyerekkel való együttélésnek természetesen csak egy része – tegyük hozzá, fontos része – a táplálkozás, ám a szülőknek jó néhány nehézséggel kell még szembenézniük. Sokat segíthet, ha olyan közösségre találnak, ahol megoszthatják a tapasztalataikat. Ajánlott blog a témában: http://adh-disorder.blogspot.com