A lakosság közel egyharmada szenved a szezonális allergia tüneteitől, a betegséggel kapcsolatban mégis sok tévhit él a...
A lakosság közel egyharmada szenved a szezonális allergia tüneteitől, a betegséggel kapcsolatban mégis sok tévhit él a köztudatban. Az allergiás tüneteket a betegek gyakran a különböző hirdetésekből megismert, recept nélkül is megvásárolható készítményekkel igyekeznek csillapítani. Az első tévhit azonban épp az, hogy az orvosi vizsgálat nélkül vásárolt antihisztamin tartalmú szerek éppolyan hatékonyak lehetnek a tünetek kezelésében, mint a receptre vásárolható allergia ellenes gyógyszerek. Tény, hogy az antihisztamin tartalmú szerek valóban jók az allergia bizonyos tüneteinek kezelésére, azonban számos panasz ellen kevés segítséget nyújthatnak: például a nyálkahártya duzzanat következtében jelentkező tartós orrdugulás, vagy az allergia gyakori velejárójaként jelentkező gyulladás kezelésére – szögezte le Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológusa.
És természetesen az sem mindegy mikor, milyen és mennyi orrcseppet használunk. Az allergia jellegzetes tünetei az orrfolyás és az orrdugulás. A kellemetlen panaszok ellen alkalmazhatók a dekongesztáns hatóanyagokat tartalmazó orrcseppek, amelyek érösszehúzó hatásuk által hatékonyan csökkenthetik az orrdugulást. Tény azonban, hogy a sok esetben folytonos panaszokkal küzdő betegek az előírt napi 3 alkalomnál jóval többször, túlzott gyakorisággal alkalmazzák a recept nélkül is beszerezhető orrcseppeket. A várva-várt hatás azonban ennek ellenére is elmarad. Esetükben valódi megoldást egy olyan, allergológus szakorvos által felírt, szteroid tartalmú készítmény jelenti, mely hosszú távon képes a gyulladást és a duzzanatot is csökkenteni.
Az immunterápia drága és időigényes? Az immunterápiás készítményeket jelenleg valóban nem támogatja az OEP. Szezonális kezelés esetén, például pollenallergiáknál a költség körülbelül 50 ezer forint évente. Az allergia súlyosságától függően azonban az immunterápiás módszer alkalmazásával akár pénzt is spórolhatunk. A kezelés teljes időtartama 3-5 év, amelyet 10-12 éves tünetmentes időszak követ. Az eddigi tapasztalatok alapján a betegek már az első évben jelentős javulásról számoltak be – mondja az allergológus. Az immunterápia másik lényeges tulajdonsága, hogy nem csak a tüneteket kezeli, de az allergiás beteg esetében a kórosan kisiklott immunreakció más irányba terelésével szünteti meg a panaszokat, s ezzel együtt gátolja, hogy újabb dolgokra váljon allergiássá, hogy súlyosabb betegség, asztma alakuljon ki.