Mégsem környezetbarát a bioszatyor
Graczka Sylvia, a Humusz Szövetség kommunikációs vezetője arról számolt be, hogy a környezetbarátnak nevezett szatyrok...
Graczka Sylvia, a Humusz Szövetség kommunikációs vezetője arról számolt be, hogy a környezetbarátnak nevezett szatyrok nagy része a szokásos műanyagok mellett különböző katalizátoranyagokat tartalmaz, melyek hatására a műanyagláncok gyorsabban szétesnek, de szó sincs mikroorganizmusok általi, szerves lebomlásról.
"Ugyanolyan műanyag szatyrokról van szó, csak még plusz adalékanyagokat tartalmaznak. Ezek az adalékok, amellett, hogy az egészségre veszélyesek, a szelektív gyűjtést is beszennyezik: az újrahasznosítók panaszkodnak, hogy nem tudják ugyanúgy kezelni ezeket a szatyrokat, mint a hagyományos nejlonzacskókat" - fejtette ki a Humusz kommunikációs vezetője.
Graczka Sylvia szerint egyszerű adótechnikai megfontolások állnak az áruházláncok bioszatyor-forgalmazása mögött: a termékdíjtörvény ugyanis úgy rendelkezik, hogy ha a kibocsátott szatyrok egynegyede ilyen, nem kell termékdíjat fizetni a fennmaradó háromnegyedre sem. A Humusz elrakható vászontáskák és hasonló, tartós bevásárlótáskák használatát javasolja szatyrok helyett.