Shake life-style.hu 2010. december. 01. 08:58

AIDS elleni világnap - hol tart ma a betegség elleni küzdelem?

Az AIDS, a szerzett immunhiányos tünetegyüttes a HIV-fertőzés utolsó szakaszának tekintendő.

Az AIDS, a szerzett immunhiányos tünetegyüttes a HIV-fertőzés utolsó szakaszának tekintendő. Maga a fertőzés kedvező feltételek esetén gyógyszerekkel éveken, évtizedeken át kordában tartható, azaz krónikus, kezelhető betegséggé vált. Az AIDS elleni küzdelmet összehangoló ENSZ-ügynökség (UNAIDS) jelentése szerint 2009 végén 33,4 millió regisztrált fertőzött ember élt a világon (több mint felük Fekete-Afrikában), a betegség eddig 25 milliónál is több halálos áldozatot szedett.

A fertőzések száma - részben a megelőzésnek köszönhetően - immár csökkenő tendenciát mutat. Magyarországon 1985 óta végeznek AIDS-szűrést, s mindmáig összesen több mint 1800 HIV-fertőzöttet regisztráltak (a külföldieket is beleértve). A fertőzöttek valós száma azonban a nyilvántartottak duplája lehet. Eddig valamivel több, mint háromszázan haltak meg AIDS-ben idehaza.

MTI
Ma már kezelhető
A HIV-vírus mennyisége a kombinált antiretrovirális kezelés hatására hatékonyan csökkenthető a szervezetben, ennek hatására a kezelt betegek életkilátása 35-40 évvel is meghosszabbodhat. Mára kiemelkedően fontossá vált, hogy milyen minőségű életet tudnak biztosítani a betegek számára: előtérbe került a gyógyszeres kezelés hosszútávú anyagcsere mellékhatásainak kezelése, a leginkább betegbarát gyógyszer-kombinációk alkalmazása, a betegek interdiszciplinális kezelése

A mintegy 1300 diagnosztizált, Magyarországon élő HIV-fertőzöttből 950-et gondoznak a Fővárosi Önkormányzat Egyesített Szent István és Szent László Kórház Rendelő Intézet V. Fertőző Belgyógyászati Osztály ambulanciáján, ők három havonta orvosi, laboratóriumi, immunológiai és virológiai vizsgálaton vesznek részt. Ebben az évben 116 újonnan diagnosztizált HIV-fertőzött jelentkezett az ambulancián, - ebből hét nő - a fertőzések döntően a melegek köréből kerültek ki.
   
Az AIDS elleni világnapi programot a hagyományoknak megfelelően Budapesten az Erzsébet téri Gödör Klubban rendezik délelőtt 10 órától.

Az UNICEF jelentése szerint nők és gyermekek milliói - különösen a szegény országokban - a nemük, társadalmi, gazdasági helyzetük, esetleg lakóhelyük vagy műveltségük miatt egyszerűen kiesnek a HIV (emberi immunhiány vírus)-fertőzést  megelőző, kezelő szolgáltatásokból. A legfrissebb ENSZ-adatok szerint 2009-ben 370 ezer gyermek született HIV-fertőzéssel, a többségük az AIDS-szempontból a legsúlyosabb helyzetben lévő Afrikában.

MTI

Az AIDS ma is világszerte a vezető halálokok között szerepel a szülőképes korú nők körében. Afrika Szaharától délre fekvő térségében a gyermekágyi halálozások kilenc százaléka köthető a HIV-hez és az ebből fakadó AIDS-betegséghez - közölte a jelentés.
   
Tavaly a HIV-fertőzött terhes nők 53 százaléka jutott hozzá olyan gyógyszerhez, amely megakadályozza, hogy a magzatra is átterjedjen a fertőzés. Ez az arány 2008-ban 45 százalékos volt.
   
A friss statisztika alapján világszerte 33,3 millió ember volt HIV-fertőzött 2009-ben, közülük 22,5 millió Afrika Szaharától délre eső országaiban élt. Az UNICEF szerint a megelőző gyógyszerekhez való hozzájutásban  legnagyobb előreugrás Afrika keleti és déli részén következett be: a két évvel ezelőtti 58 százalékról 2009-re 68 százalékos lett az ellátottság.

MTI

Mint Margaret Chan, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója elmondta: immár "szilárd bizonyíték van arra, hogy elkerülhető a fertőzés átterjedése az anyáról a gyermekére". Ehhez azonban - emelte ki - elsősorban a nők és anyák körében sokkal hatékonyabbnak kellene lennie a megelőzésnek.
   
Michale Sidibe, az UNAIDS igazgatója az AIDS december 1-jei világnapja alkalmából kijelentette: "Semmi sem tölt el nagyobb reménnyel, mint az a tudat, hogy még a mi életünkben születhet egy AIDS-mentes generáció".

keepachildalive.org
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.