Shake hvg.hu 2010. november. 12. 13:03

Adjon nevet a pandabébinek!

Még egy hétig lehet a bécsi állatkert 11 hetes pandacsecsemőjének nevére szavazni az interneten. A ritka állat fejlődését webkamera követi.

A mérleg szerint ugyancsak jól fejlett, 4,5 kilós pandabébi 2010. augusztus 23-án született a Schönbrunni Állatkertben. A most 11 hetes kispanda éppen egy kilóval nehezebb, mint bátyja, Fu Long volt ennyi idősen.

zoovienna.at

A pandamama, Yang Yang már egyre hosszabb időre hagyja magára csemetéjét, hogy maga is élelmet keressen, és nemcsak szoptatja és tisztogatja, hanem játszik is vele. Az állatkert honlapján mozizhatnak a látogatók, az ápolók és a távoli érdeklődők a pandabébi fejlődését követve, ugyanis az elletőládába webkamerát építettek be. Így nem zavarják meg a pöttöm állatot, aki egyelőre a szabadban nem mutatkozik.

Hogy fenntartsák a pandák szerelmeseinek érdelődését, internetes szavazást írtak ki a nevére. A három névváltozatra – Fu Hu (Boldog Tigris – a tigris éve alapján), Ao Kang (Egészséges Osztrák Fiúcska), Wei Xing (Bécs Öröme) – november 21-ig lehet leadni a voksokat.

A neveket a bécsi állatkert munkatársai és a pandák tulajdonosa, a kínai állam képviselői találták ki. Kína egy program keretében pandákat kölcsönöz világszerte olyan állatkerteknek, ahol biztosítani tudják a megfelelő feltételeket a boldog pandaélethez és elősegítik a ritka fajta szaporodását. A báty, Fu Long (Boldog Sárkány) 2007-ben született, az esemény pedig azért is volt különleges, mert a pandafiú volt az első, aki Európában természetes úton fogant meg. A kínai-osztrák szerződés alapján 2009 végén visszakerült hazájába a pandagyerek, az ő nevére kiírt internetes szavazáson 2008-ban 26 ezren vettek részt.

A névadási ceremónia – a kínai hagyományoknak megfelelően – legalább száz nappal a pandabébi születése után, decemberben lesz.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?