Shake Lukács Andrea 2010. augusztus. 10. 12:36

Szadista nemi erőszak miatt ül a rendőrfőnök, szabadlábon a nők jogaiért harcolt

Uppsala volt rendőrfőnökeként és a stockholmi rendőrtiszti főiskola rektoraként úttörője volt női jogok elismerésének, és küzdött a nők ellen elkövetett erőszak ellen Göran Lindberg. Múlt héten szadista nemi erőszak miatt hat és fél év börtönre ítélték.

Göran Lindberg, a néhai magasrangú rendőrtiszt a nyolcvanas évek végétől foglalkozott behatóan a nők és férfiak közötti különbségekkel. Harcolni kezdett a családon belüli erőszak ellen, támadta a szexista hozzáállást és a nők munkahelyi egyenjogúságáért küzdött. A stockholmi rendőrtiszti főiskolán rektorként terjesztette az emancipációs tanokat, bejárta az országot, előadásokat tartott vállalatvezetőknek, és a rendőrségen belül is a nő-férfi egyensúlyért emelte fel a szavát. Prezentációi közben sokszor egy zsebkendővel illusztrálta mondanivalóját: "Így teszi tönkre a nőt az erőszak" - majd magasba emelte és kettészakította a kendőt.

Göran Lindberget tisztelet övezte egész Svédországban

2010 januárjában egy fiatal nő az újságban ismert rá erőszakolójára, akinek a képe egy cikk mellett jelent meg Egyenlő jogok biztosítása nőknek a vállalatoknál címmel. Lindberg volt az. A nyomozók akkor fogták el, amikor épp egy 14 éves lánnyal megbeszélt találkozóra tartott egy hotelbe. Viagrát, műpéniszt, bőrfelszerelést és sikosítót találtak nála, tudósít a Spiegel magazin előző heti kiadásában.

Az áldozatok a bíróság előtt elmondták, milyen volt Lindberg erőszakos oldala: fojtogatta és arcon köpte őket, ütlegelte nemi szervüket, húzta a hajukat és összebilincselte kezüket, lábukat.

Egész Svédország felszisszent. A felettesei és munkatársai próbálják felidézni Lindberg viselkedését. Voltak-e jelek? Björn Erikkson, Svédország rendőrfőnöke szerint nem. Ő testesítette meg a művelt rendőr új típusát: jogot végzett, érdeklődő volt és intelligens. Emellett törtető is. Szeretett mindenben első lenni és előrébb járni, mint a többiek.

Viszont szokatlanul izolálta magát. Nem közösködött. Egyik férfi munkatársa felidézett egy szokatlan jelenetet, amikor egy reggel fodrásztól érkezett épp a rendőrörsre, Lindberg pedig valahogy mögé került és beletúrt még vizes hajába: "knullrufs" - mondta. A svédeknél a szex után felborzolt fizimiskára használják ezt a szlenget. A főiskolás diáktársak visszaemlékezései szerint ő mesélte a legmocskosabb történeteket a nyolcvanas években.

Eva Lundgren, az uppsalai egyetem szociológia professzora hallotta nyilvánosan beszélni. Jó előadó volt mindig is Göran Lindberg, de szakmailag nem valami felkészült, meséli a szakember. Állítólag ki nem állhatta, ha nők félbeszakítják, viszont imádta, ha körülrajongják. A kritikát nem viselte jól, konfliktus esetén vett egy gyertyát és meggyújtotta az íróasztalán – erről már uppsalai kollégái számoltak be.

Lindberg portré a svéd Fokus magazin címoldalán
fokus.se

Lassan összeáll a kép. A kétarcú férfit Henning Mankell, a híres svéd bestselleríró Tony Sopranóhoz, a Maffiózók főszereplőjéhez hasonlította, aki látszólag hétköznapi életet él, feleséggel, gyerekekkel, egyszerű családi problémákkal, aztán elmegy hazulról és lelkiismeret-furdalás nélkül embert öl. Lindbergnek is van felesége, takaros külvárosi házban élt, bárhova ment előadást tartani, mindig hordta az egyenruháját. Amikor pedig sötét oldalát élte ki, a nőket bilincsbe verte, és arra kényszerítette őket, hogy papának szólítsák.

A bíróság 23 vádpontból 17-ben bűnösnek találta, és hat és fél év börtönbüntetés mellett 32 ezer eurós összegű fájdalomdíjat szabott ki rá, mely a megerőszakolt áldozatokat illeti.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.