Shake life-style.hu 2010. június. 01. 21:22

Amikor a bűn csak ürügy

Vannak kirmiszerzők, akik számára a bűntények csak alibit jelentenek arra, hogy a világról meséljenek, a legnagyobbak...

Vannak kirmiszerzők, akik számára a bűntények csak alibit jelentenek arra, hogy a világról meséljenek, a legnagyobbak mind ilyenek. Bár Agatha Christie-t sokan közéjük sorolják, az öreg hölgy valójában soha nem akart semmit sem elmondani, legfeljebb azt, hogy milyen jó is volt, amikor még megfelelő személyzetet lehetett találni – hajlamosan vagyunk szégyenletesen túlértékelni kellemes sekélyességét.

A valódi írók azonban, akik a gyilkosságokon keresztül üzennek nekünk, sokszor elkeserítőek, sötétek, ijesztőek. Bár továbbra is akadnak olyan krimiszerzők, akik semmi mást nem akarnak tenni, csak szórakoztatni, egyre nagyobb számban vannak jelen azok, akiknél a bűnügy csak ürügy. Az Animus skandináv krimi sorozatának legtöbb írója is ebbe a típusba tartozik, csak úgy repkednek a titkos borzalmak a jóléti társadalmak felett, ahogy a Mérték kiadó Henning Mankell sorozata sem mondható derűsnek a legkevésbé sem. A kívül-belül megújult legutóbbi Wallander történet után a kiadó most egy rendhagyó Mankell történettel jelentkezett, amelyből a felügyelő ezúttal kimaradt, de ettől még ne számítsunk semmi vidámságra.

A Kennedy agya című könyv ha nem is bevallottan, de egyértelmű John Le Carré hatást mutat, bár az is elképzelhető, hogy csak egy dolog közös bennük, a düh, amely mindkét szerzőt az írásra késztette. Mankell egy utószóban maga számol be haragjáról, de ha nem mondaná, akkor is érezzük minden pillanatban a kétségbeesett, sötét szenvedélyt, amellyel Henrik Cantor életéről és haláláról mesél nekünk.

Cantor körül mindenki boldogtalan, mindenkinek titkokat, sérüléseket rejt a múltja, még látszólag sikeres és határozott anyja, Louise, akivel közösen éljük meg a cselekményt, is kezdettől fogva rossz úton jár egy gyerekkori trauma miatt.

Bár Louise Cantor szinte körbeutazza a világot egyetlen gyermeke, Henrik halála feletti bánatában és a rejtély megfejtése érdekében, a könyv legfontosabb helyszíne mégis Afrika. Afrikának is a legsötétebb zugai, ahol bármi megtörténhet. A helyszín és szereplők, legyenek bár diplomaták, idealista ifjak vagy szegény feketék, ismerősek számunkra, hiszen Le Carré annyit mesélt már róluk. Kiszolgáltatottságuknál csak a sorsukba való beletörődésük szörnyűbb, a megoldás nélküli, folyamatos szenvedés tudata.

A Kennedy agya nem vidám mese, a tehetetlen düh ellenére segíthet azonban másfajta megvilágításba helyezni saját életünket, ezért érdemes elolvasni. Mert jó nekünk, tulajdonképpen nagyon jó, néha nem baj, ha emlékezünk rá.

hvg360 Serdült Viktória 2025. február. 17. 14:52

Rodrigo Ballester, az MCC tanára, „wokebuster”: Mint volt uniós tisztviselő, szégyellem magam

Az Orbán-kormányt érő nemzetközi kritikák erőszakosabbak, mint bármelyik magyar kormányzati kampány, az MCC-ben pedig magas szintű a véleménynyilvánítás szabadsága – vallja Rodrigo Ballester, a közpénzzel és részvénycsomagokkal kistafírozott kormányközeli think tank tanára, aki 15 év uniós munka után váltott magyarországi karrierre. Az öt nyelven beszélő szakember magyarul még nem tud, az Orbán-kormány miniszteri biztosaként a kutatás és a felsőoktatás „nemzetköziesítéséért” felel. Mi volt a legnagyobb kultúrsokk, ami itt érte? Miért ezek „élete legjobb évei”? Mit érez Budapest utcáit járva?