2009. november. 26. 05:36 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 25. 22:38 Shake

Az 5 legjobb dolog, amit a szánkkal művelhetünk

A csoportos éneklés fogalma a legtöbb embernél kimerül az osztálykirándulások és a tábortűz körüli közös kántálás zeneileg értelmezhetetlen rítusában, vagy éppen a szép emlékű középiskolai énekkarok előadásaiban, de az a capella műfaj olyan művészi magaslatokra is képes, amelyeket eddig még csak el sem tudtunk képzelni. Az emberi hang varázsa most minden eddig elképzelés felülmúl.

Szerencsére hazánkban is akadt már pár olyan énekes csoportosulás (Four Fathers, Fool Moon, Bolyki Brothers, Cotton Club Singers), akik ezt a zseniális műfajt bemutatták a nagyközönségnek, de talán még sokan emlékeznek a King's Singers itthoni sikereire is, akik úttörőként hódították meg a világot az a capella varázsával. A csak énekhangokkal imitált zene mára már önálló stílusirányzat lett, számtalan követője akad, és olyan profi darabokat ismerhettünk meg a világhálónak köszönhetően, amelyek kétségtelenül a világ élvonalának nevezhetőek - akár az előadásmód, akár a tudás, akár a kreatív körítés miatt. Most tehát összegyűjtöttük az 5 legjobb a capella produkciót, ezek következnek:

John Williams Best of...
A Moosebutter nevű formáció egy volt a sok a capella csoport közül, akiknek kreativitását, és humorral ötvözött dalait csak kevesen ismerhették, egészen addig, amíg egy Corey Vidal nevű fiatalember - legnagyobb rajongójuk - nem készített egy montázs videót, ahol egymagában előadja az egész dalt (természetesen tátogva). John Williams összes nagy munkája felcsendül ebben a kompozícióban, a szöveg pedig a Star Wars univerzum istenítésével dobja meg a rendkívüli produkciót. Több mint 6 és fél millió ember látta már - nem véletlenül.


Videojátékok másképpen
A Redefined A Cappella csapat egyik legnagyobb sikereket elért előadása az idősebb játékos korosztályt célozza meg, akik még ismerték a klasszikus Nintendo hőskorszak nagy címeit, mint a Super Mario Bros., a Tetris, a Zelda, vagy éppen a Mortal Kombat. Nem csak a jól ismert zenék, hanem a játékok jellemző elemei is felbukkannak a színpadon, a közönség pedig hálás - mint minden olyan játékrajongó, aki szeret egy kicsit nosztalgiázni.

A legszebb vihar Afrikában
A Perpetuum Jezzile neve hazánkban talán ismeretlen, de világszerte sok helyen állandó teltházas koncertet ad ez a nagykórusnak is nevezhető a capella csorort. Az egyik legjobb daluk kétségtelenül a Toto Africa című számának újragondolása, ahol nem is a zenei rész a legjobb, hanem a szám elején "eljátszott" vihar effekt, amelyet csak kézzel-lábbal imitálnak a tagok - elképesztően valósághű végeredménnyel. A Toto sláger szépsége pedig már csak hab a tortán...


Metált bírod?
A német Van Canto formáció a keményebb vonalat képviseli az a capella műfajában, leginkább metál, főleg a heavy/speed metál mezsgyéjén érzik magukat igazán otthon az énekesek, akik egészen egyedi felállásban lépnek fel. Egy női vokalista, férfi háttérénekesek, és egy élő dob alkotja a produkciót - itt tehát azért becsúszik némi hangszeres rásegítés, de nehéz lenne másképp a metál erejét visszaadni. Effekteket is használnak, főleg a hangok torzítására, de a technika segítségével is elképesztő teljesítményt nyújtanak, főleg a most következő Metallica számban.

Zenetörténet 3 percben
A Voca People köztudottan nem a Föld bolygóról származik, hanem a Voca planéta szülöttei, ahol nincs más kommunikációs eszköz, mint a zene. Ez a nyolc furcsa teremtmény most a mi bolygónk slágereiből válogat, hogy szót értsenek velünk, és zenetörténetünk nagy pillanatait is megosztják a nagyérdeművel mindössze három percben. A rendkívüli előadás rettenetesen néz ki, de a beat-box és ének elemekkel előállított montázs olyan zseniális, hogy nincs kétségünk a nemzetközi sikereket illetően. Ilyen idegenekkel mi is szívesen találkoznánk.

NB
Gazdaság Ballai Vince 2025. január. 18. 20:00

Szorgosan szedegetjük a folyókból, de sok állam nem akarja elengedni a műanyagokat, amelyek szép lassan az agyunkra mennek

Halogatják a megállapodást a műanyagok visszaszorításáról az ENSZ tagállamai, miközben egyre inkább átjárják környezetünket, sőt már szervezetünket is a mikroműanyagok. Sokszor meglepően nagy koncentrációban jelennek meg hazai vizeinkben, a szakértők aprólékosabb szennyvíztisztítást, nagyobb odafigyelést és egységes mérést szorgalmaznak, ami még a jövő zenéje. Addig maradnak a folyótakarítási akciók, amelyekből minden korábbinál többet szerveztek tavaly. Mind a műanyaggyártásnál, mind a folyótakarításnál kulcskérdés, hogy a forrásnál kellene kezdeni a munkát.