Shake life-style.hu 2009. október. 30. 10:04

Natúr- és biokozmetikumok - hogyan válasszunk?

A bio-élelmiszerek előállítását az Európai Unióban egységes előírások szabályozzák, melyek betartását objektív...

A bio-élelmiszerek előállítását az Európai Unióban egységes előírások szabályozzák, melyek betartását objektív ellenőrzési és tanúsítási rendszer felügyeli. Magyarországon ezt a feladatot a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium két akkreditált szervezete, a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. (HU-ÖKO-01) és a Hungária Ökogarancia Kft. (HU-ÖKO-02) látja el. Az uniós rendeletet azonban nem terjesztették ki a kozmetikumokra, az ökológiai jelölések feltételeire nem vonatkoznak jogszabályi normák, ezért a szépségápolási termékeknél az ökológiai minősítésre a hazai és külföldi non profit szervezetek (pl. BDIH, Demeter, Ecocert, Soil Association) egyéni standardokat dolgoztak ki, így garantálva a megbízható natúr illetve bio jelleget.

Az itthon népszerű a Lavera, Logona, Weleda, Terra Naturi, Dr. Hauschka, Sante, Primavera, Anne Lind, Fitne termékeit a BDIH német ellenőrző szövetség minősítette, csakúgy mint a dm saját márkás natúrkozmetikai termékcsaládját az Alverdet. E kozmetikumok recepturáit a növényi hatóanyagok ismeretében a bõr különleges igényeihez alkalmazkodva fejlesztették ki, értékes összetevők nem csupán táplálják, de stimulálják is a bőrt, segítik egyedi funkciói visszaállításában. - magyarázta Reményi Rita a dm szortiment menedzsere és kiemeli, a nyersanyagok nagy része biológiailag ellenőrzött, az ökológiai gazdálkodásból származó alapanyagokat pedig csillaggal jelölik a csomagoláson. A kozmetikumok – a méhviasz kivételével - nem tartalmaznak állati eredetű összetevőket, szintetikus tartósítószereket, színező és illatanyagokat. Az Alverde termékek igen kedveltek a vásárlók körében, értékesítésük az előző évhez képest növekvő tendenciát mutat, mértéke átlagon felüli, kétszámjegyű. Ehhez azonban nagymértékben hozzájárulnak az ősszel bevezetett dekorkozmetikumok is, melyek népszerűsége szintén kimagasló. - fűzte hozzá a menedzser.

A hazai és külföldi tanúsító intézetek nem azonos feltétel és szempontrendszer alapján adják ki a természetes összetevőket igazoló emblémáikat. Így a bio és natúr jelleg is az adott szervezet szabályozásának tükrében definiálható, értelmezhető.
Általános alapelv azonban, hogy a natúr kozmetikumok főként természetes összetevőket tartalmazhatnak, a növények eredeti állapotukban jelentősebb beavatkozás, átalakítás nélkül kerülnek a tégelyekbe. Ezzel szemben a bio termékek alapanyagai kizárólag ökológiai gazdálkodásból származhatnak. A természetes kozmetikai készítmények is tartalmaznak bizonyos emulgeáló és tartósító anyagokat, a konzerváló- festék és illatanyagok fajtáit és felhasználásuk módját a minősítő szervezetek maguk határozzák meg.

Hazai szigorúság és ellentétek

A Biokontroll Kft is kidolgozta kozmetikumokra vonatkozó saját szabályrendszerét, előírásaik az EU-ban a legszigorúbbak. „Amennyiben egy gyártó kozmetikai termékén használni kívánja védjegyünket és ezzel összefüggésben az öko, bio kifejezést, akkor a védjegyhasználatra szerződést kell kötnie, és be kell tartania az általunk kidolgozott normákat.” - tette világossá dr. Roszík Péter, a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft ügyvezetője. Majd hangsúlyozza, hogy a kozmetikai termékek növényi alapanyagainak legalább kilencvenöt százaléka kizárólag ellenőrzött ökológiai termesztésből vagy gazdaságból származhat. Az alapanyagok radioaktív besugárzása, génmanipulációja tilos.
A feldolgozás, gyártás manuálisan, illetve zárt gépsoron történhet, így nem kerülhetnek szennyeződések a kozmetikumba. A termékek nem tartalmazhatnak szintetikus festék és illatanyagokat, tartósítószereket, kémiai származékokat. Az adalék és segédanyagokra vonatkozóan a német minőségellenőrző szövetség BDIH előírásait tartják szem előtt.
Ugyanakkor a kozmetikumokat nem tesztelhetik állatokon, a méz kivételével pedig nem tartalmazhatnak állati eredetű összetevőket sem. A sminkkészítményeknél alkalmazott színezékeket növényekből, ásványokból, nyerhetik. A kész termékeket pedig fényvédő, környezetbarát csomagolásba zárhatják – sorolta a kozmetikumok ökológiai jelölésre vonatkozó előírásokat a szakember.

Uborka- az egyik leggyakoribb bőrápoló alapanyag


Amennyiben az ökológiai eredetű alkotók aránya meghaladja a kilencvenöt százalékot, akkor feltüntethető a terméken, hogy bio kozmetikumról van szó, de ha ezen összetevők aránya hetven-kilencvennégy százalék között mozog, akkor az alapanyagok ökológiai eredetére utalni lehet, vagyis jelölni kell, hogy a mezőgazdasági eredetű alkotórészek hány százalékát állították elő az ökölógiai termelés szabályai szerint.

„Szervezetünk gondos és folyamatos vizsgálattal biztosítja, hogy a biotermékeket a szabályoknak megfelelően állították elő, azt azonban, hogy ökológiai gazdálkodásból származó termények kerülnek-e a szépségápolási termékekbe, csak akkor tudjuk garantálni, ha az adott cég a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft bio kozmetikumokra vonatkozó előírásait alkalmazza és lehetővé teszi a gyártási folyamat ellenőrzését.” – tette hozzá dr. Roszík Péter.
Jelenleg egyetlen kozmetikai termékcsalád, a Biola jogosult a magyar minősítő védjegyhasználatára. A hazai tanúsító rendszert a piaci szereplők túlszabályozottnak vélik, mivel a Biokontroll még a BDIH minősítésénél is szigorúbb feltételeket szabott, amikor előírta, hogy a felhasznált növények kétharmadának biodinamikus gazdálkodásból kell származniuk, vagyis a termőföldet a komposzt és állati trágya mellett növényi alkotókból és kvarckristályokból készített, „dinamizált" preparátumokkal is kezelni kell. Ez a gazdálkodási forma azonban itthon még nem terjedt el.
A szigorú szabályozás következtében éles vita bontakozott ki a hazai tanúsításra akkreditált cég és az Ilcsi Szépítő Füvek Kft között. A Biokontroll állásfoglalása szerint a kozmetikai cég a vásárlókat megtévesztve jogszerűtlenül használja az általuk kiadott bio védjegyet, mivel az csak a termesztett növények egy részére, nem pedig a kozmetikumokra vonatkozik. A cég honlapján, prospektusaiban nem derül ki pontosan milyen növényekre érvényes az ökológiai gazdálkodás tanúsítványa, illetve azokat mely termékek előállításánál használták fel.
„Kiváló minőségű alapanyagaik közül huszonegy terményt (például alma, birs, bodza, cickafark, orbáncfű, rózsa, szappanfű, szilva, vadgesztenye) a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. ellenőrzése mellett saját bio-kertjeinkben termelünk, de saját termesztésű növényeik mellett más bio-gazdaságok és őstermelők termékeit, valamint vadon termő gyógynövényeket is felhasználunk szépségápolási termékeinkbe - mondta Molnár Ferenc az Ilcsi Szépítő Füvek Kft ügyvezetője. Majd hangsúlyozta, kozmetikumaik natúr minősítését a BDIH garantálja és soha nem állították ennek ellenkezőjét.

A cégvezető büszke arra, hogy jelenleg közel húsz olyan garantált natúr védjeggyel ellátott termékük van, amely eleget tett a német minősítő intézet szigorú előírásainak. Ezzel a tanúsítvánnyal a Magyarországon és Kelet-Európában gyártott kozmetikumok közül az Ilcsi termékek rendelkeznek első és egyedüliként. Professzionális natúr-kozmetikumaik közel száz különböző növényből készülnek, termékekben a gyógynövények, gyümölcsök, zöldségek mellett gyógyvizek is találhatók. Az ökológiai gazdálkodásból származó növények nem tartalmaznak káros szermaradványokat, sokkal gazdagabbak biológiailag aktív összetevőkben, mint a konvencionális termesztésből származók.
„A növényeket speciális eljárással dolgozzuk fel, a krémek minden esetben friss terményekből készülnek, ezért nem mesterséges kivonatok, hanem élő hatóanyagok táplálják a bőrt. Kozmetikumaink a megrendelések függvényében készülnek, így azok a gyártást követően frissen kerülnek a felhasználókhoz, de kizárólag szépségszalonokban érhetők el, jelenleg több mint ötezer kozmetikus használja termékeinket, és több mint kétszázhúsz tagja van referenciahálózatunknak” – adott további információkat a cégvezető.

Ilcsi

Színes a natúr kozmetikumok palettája, minden bőrtípusra és bőrproblémára megoldást kínálnak, bár nem ritkán aranyárban mérik a gondos termesztés, feldolgozás után üvegcsékbe zárt értékes összetevőket. Olyan ritka növényeket, virágokat is tartalmazhatnak, mint például a jázmin vagy a damaszkuszi rózsa, amelyekből több kiló virágszirom szükséges ahhoz, hogy egy minimális mennyiségű illóolaj kinyerhető legyen.

A L’OCCITANE bőrápolási termékeit a provencei táj ihlette, a természetesség finom egyensúlyát a fito-és az aromaterápia elveivel ötvözi, a krémek, elixírek, szérumok finom textúrája és illata tiszteletben tartja a bőr egyensúlyát. Formulái növényi összetevőkben és olajkivonatokban gazdagok, ellenőrzött természetes alapanyagokból állnak, dermatológiailag teszteltek – mondta Skrionya Barbara a cég marketing menedzsere, majd hozzáfűzi: néhány termékük esetében éppen az aktív összetevők organikusak, pl. a camergue-i rizs a mattosító arctisztító termékcsaládból, vagy a korzikai maauis vadvirág az Immortelle arcápolási sorozatból. A levendula és az olívafa termékek azonban teljes egészében ECOCERT bio tanúsítvánnyal rendelkeznek.

A természetességnek ára van

Bár a növényi alapanyagokat tartalmazó szépségápolási termékek összetételüknél fogva közelebb állnak a bőr struktúrájához, mint a szintetikusak, de a natúr és a bio kozmetikumok is okozhatnak allergiát, kiválthatnak egyéni érzékenységet. Ugyanakkor meglehetősen gyorsan romlanak, ezért ügyelni kell a tisztaságukra, a megfelelő gyártási technológiára és a csomagolásra. Vásárláskor érdemes megnézni a lejárati időt, használat után pedig óvni kell a készítményt a melegtől és a levegőtől.


„A kozmetikumok biztonságára egységes uniós irányelvek vonatkoznak, de mivel a natúr és bio kozmetikum elnevezés törvényileg nem védett, ezért az OÉTI nyilvántartásba veszi a bionak nevezett terméket még akkor is, ha a készítményben szintetikus anyagok is találhatók” – mutatott rá dr. Móréné Horkai Edit, az Országos Élelmiszertudományi Intézet (OÉTI) kozmetikai osztályának vezetője. A bio termékekkel szemben a hagyományos kozmetikumok gyártása szigorú és objektíven ellenőrizhető szabályokhoz kötött, ezek sem tartalmazhatnak egészségkárosító, bőridegen anyagokat, nem akadályozhatják, veszélyeztethetik a bőr természetes élettani funkcióit, nem tesztelhetik állatokon. A növényi összetevők standardizáltak, így a termékek állandó és megbízható minőséget képviselnek – mondta a szakember, majd hangsúlyozta, tisztán natúr kozmetikumról csak akkor beszélhetnénk, ha a növény vizes kivonatát, forrázatát készítenénk el, ami önmagában nem tartható el sokáig, bizonyos anyagokat nem lehet a gyártás során teljesen kiiktatni, ezért a készítmény mikrobiológiai biztonsága érdekében tartósítószerek, emulgeálók is engedélyezettek.

Az előállításuk terén tapasztalható visszásságok ellenére egyre népszerűbbek és keresettebbek a természetes alapanyagokból készült szépségápolási termékek. Nemrégiben öt európai minősítő intézet fogott össze az egységes szabályozás megteremtéséért, de ennek kidolgozása egyenlőre késik, ezért a természetes összetevőkből készült kozmetikumok kedvelőinek addig is a hazai és külföldi tanúsító intézetek emblémáival ellátott készítményeket érdemes előnyben részesíteniük.

hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.