2009. június. 30. 12:12 life-style.hu Utolsó frissítés: 2009. június. 30. 12:35 Shake

Gyógyító teák

A gyógyhatású teák alapját a szárított, kandírozott...

A gyógyhatású teák alapját a szárított, kandírozott gyümölcsdarabok, növénylevelek és virágszirmok változatos egyvelege alkotja, amelyet forrázni, áztatni kell. Magas a vitamintartalmuk, nincs bennük koffein, nem élénkítenek, így az esti órákban is fogyaszthatók. Terhes kismamák is nyugodtan ihatják, ráadásul enyhíti a kívánósságot.

Elkészítésük: Általában 2 dl 100 ºC-os vízhez 2-3 teáskanálnyi gyümölcsöt adjunk, majd 8-10 percig áztassuk.

A leggyakoribb fajták:
• Csipkebogyó
Teája C-, B1-, B2- és E-vitamint, valamint ásványi anyagokat tartalmaz, ezért immunerősítő és roboráló, influenzajárványok esetén megelőzésre, nátha és láz kezelésére való. Serkenti a mellékvesék és a máj működését. Gyenge hashajtóként és vizelethajtóként is ismert. Ajánlott vesekő, vesehomok kezelésére.
A nehezen gyógyuló sebeket és fertőzéseket borogassuk be a csipkebogyó főzetével, regenerálni fogja a bőrt.

• Hibiszkusz
 A virág szirmaiból készült főzet savanykás ízű. Jó köptető és köhögéscsillapító, enyhíti a torokgyulladás panaszait, serkenti az emésztést.

• Bodza
Virágzatából és bogyójából készül a tea, amely C- és A-vitamint tartalmaz. Meghűléses megbetegedésekre, lázra, köhögésre és légcsőhurutra kiváló gyógyír. Serkenti az immunrendszert, tisztítja a vért. A leveléből készült tea reumás bántalmakra is nagyszerű.

• Kamillatea


A főzethez a növény virágát használjuk, amely enyhíti a köhögést, a vírusos és bakteriális légúti fertőzések tüneteit. Serkenti az immunrendszer működését. Gyomorpanaszokra, bélgyulladásra és görcsoldásra javallott. Ha a főzettel gargarizálunk, öblögetünk, az jót tesz a torok, a száj és a fogíny gyulladásos megbetegedéseinek. Inhaláló szerként hörghurut esetén ajánlott. 
Borogathatjuk vele a pattanásokat, tályogot, a nehezen gyógyuló sebeket és a körömágygyulladást. Szemgyulladásokat, fertőzéseket is kezelhetünk vele. A főzetből készült ülőfürdő enyhíti a menstruációs görcsöket, a hüvelygyulladás és az aranyér panaszait.

Elkészítése: 2 dl forrásban lévő vízzel öntsünk le 1-2 evőkanál szárított kamillavirágzatot, és hagyjuk állni 10 percig. Naponta maximum 3-4 csészével fogyasszunk belőle, kúraszerűen maximum 2-3 hónapig igyuk, azután tartsunk szünetet. Gargarizáláshoz 2-3 evőkanál kamillát adjunk 1 dl vízhez. Inhaláláskor 3 evőkanál virágzatot tegyünk az edénybe. Ritkán előfordulhat, hogy allergiás bőrreakciókat válthat ki az arra érzékenyeknél, ilyenkor nem szabad tovább alkalmazni!

• Borsmenta tea


A növény vágott leveleiből készül a kellemes, frissítő ízű ital, amely szélhajtó, görcsoldó hatású, emésztőszervi panaszokra is kiváló. Hányinger vagy idült gyomorhurut kezelésére is ajánlott. Az epe- és epehólyag-gyulladás tüneteinek enyhítésére is alkalmas. Csökkenti az idegességet, javítja az étvágyat. Bátran inhaláljunk vele meghűléskor, mert tisztítja az eldugult orrjáratokat, csökkenti a légúti fertőzéseket. Kismamáknál enyhíti a reggel rosszulléteit, csökkenti a felfúvódással járó panaszokat.
Elviselhetőbbé teszi a görcsös menstruációs panaszokat, és csökkenti a húgyúti fertőzéssel járó kellemetlen tüneteket, ha borsmentás ülőfürdőt veszünk.

Elkészítése: 2 dl forrásban lévő vízbe 2 teáskanálnyi szárított borsmentát tegyünk, és 5-10 percig áztassuk. Inhaláláshoz tegyünk egy tálba 3 teáskanálnyi borsmentát, és öntsünk rá forró vizet. Vigyázat, a tea túladagolása hasmenést okozhat, kisgyermekeknek nem adható. Epekövesek csak orvosi felügyelet mellett ihatják!

• Citromfű tea
Ideggyengeségnél vagy idegi eredetű alvászavaroknál fogyasszuk langyos állapotban, mézzel édesítve fél órával elalvás előtt. Kipihentebben ébredünk, nyugodtabbnak, kiegyensúlyozottabbnak érezzük majd magunkat. Segít gyomor- és bélpanaszok, epe- és májbántalmak esetén. Javítja az étvágyat.

Elkészítése: Két teáskanálnyi citromfüvet adjunk 2 dl 100 ºC-os vízhez, majd áztassuk benne lefedve 15 percig. Naponta maximum 3 csészével fogyasszuk. Ha fürdőt készítünk, 1 liter vízben forraljunk fel 10 evőkanál citromfüvet, majd 10 perc múlva szűrjük le. A főzetet öntsük a kád vízéhez.

• Hársfatea
 A hársfa virágából készült főzet a légzéssel kapcsolatos panaszokon segít, legyen az mandulagyulladás, felső légúti hurut, influenza, nátha vagy köhögés. Tisztító hatásától a betegségek lefolyása felgyorsul. Enyhe vizelethajtó. A stresszes életmódúaknak ajánlott nyugtató, lazító hatása miatt.

Elkészítése: 2 gramm hársfavirágzatot forrázunk le 2 dl vízzel, és 10 percig áztassuk. Hársmézzel édesítve fokozhatjuk az eredményt. Gyermekeknek gyengébb főzetet készítsünk. Vigyázzunk, túlzott fogyasztása felboríthatja a szervezet hőháztartását.