2009. március. 26. 10:14 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. március. 26. 10:36 Shake

Elajándékozták a halott sztár szerveit

A síbalesetben szerzett agysérülés miatt elhalálozott Natasha Richardson egyes testrészei tovább élhetnek – más emberekben.

Liam Neeson ír színész, akinek Elrabolva címmel éppen most megy legfrissebb filmje a magyar mozikban,  számos nehéz döntést hozott meg az utóbbi időben. Miután felesége, Natasha Richardson kómába került egy komplikációmentesnek indult síbaleset következtében, először el kellett döntenie, hogy hisz-e az orvosoknak, akik azt állították, Richardson agyhalott, nincs remény a gyógyulásra. Egy hosszabb felkészülést lehetővé tevő, elhúzódó betegségnél talán könnyebb meghozni a végzetes döntést az életfenntartó eszközök lekapcsolásáról, de ebben az esetben minden pár nap alatt zajlott le. Végül Neeson és a Richardson család, amelynek tagja Vanessa Redgrave is, a színésznő anyja is, úgy döntöttek, hogy elengedik Natashát, miután együtt virrasztottak ágyánál és mindenki lehetőséget kapott, hogy elbúcsúzzon tőle.

© AP
Bár Magyarországon sajnos még nem egyértelmű, Amerikában, ahogy azt a kórházi sorozatokban is láthattuk, különösen agysérültek esetében azonnal felmerül, hogy mi legyen a halott szerveivel. Richardson csak 45 éves volt, s mivel színészként dolgozott, karbantartotta testét, az ő esetében is feltették az orvosok a kérdést. Neeson és a Richardson család úgy döntött, megadják a túlélés lehetőségét olyan emberek számára, akiken esetleg segíthet Natasha mája vagy veséje, és a donorközpontnak adományozták a színésznő felhasználható szerveit.

A szervadományozás "nagyon jellemző Natashára", nyilatkozta a család egyik barátja a People magazinnak. "Annyi időt töltött azzal, hogy az AIDS stigmája ellen harcoljon, egy ilyen ember természetes, hogy elajándékozná a szerveit. Legalább valami jó is származik a tragédiájából" - mondta az ismeretlen forrás a People-nek.
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.