A tökéletes vagina
Egyre több nőben ébrednek gátlások attól tartva, hogy nemi szerve nem megfelelő. Olyan ijesztő mértékben megnőtt a vaginaplasztika néven ismert szépészeti műtétek száma, különösen a fiatalok körében, hogy kijózanításképpen dokumentumfilm készült a jelenségről. Miért fordulnak annyian plasztikai sebészhez és mi történik a műtőasztalon?
A szeméremajkak esztétikai okokból történő plasztikázása, a nemi szervek esetleges zsírleszívása, a klitorisz felett lévő bőr eltávolítása és az egész vagina lerövidítése jelenti együttesen azt a beavatkozást, amelyet vaginaplasztikának hívnak az orvosok. A nyugati országokban az ilyen műtétek száma igen rövid időn belül megtriplázódott, s a műtétre vállalkozók között nő a tizenévesek aránya, ami rendkívül aggasztó tendencia, mivel a többnyire teljesen felesleges szépítő műtétek a nemi szerv megcsonkításával, felvágásával járnak, a beavatkozások komplikációkat okozhatnak és sokszor csökkentik, vagy akár teljesen megszüntethetik a gyönyörérzés készségét.
Az egyik dolog, amit a páciensek nem tudnak, és amire a film nem győzi felhívni a figyelmet, hogy ezek az idegvégződések a klitoriszhoz vezetnek, ahol a női orgazmus keletkezik, így a műtét valamilyen formában mindenkinél csökkenti az örömérzést. A labioplastia mellett a nemi szervek zsírleszívása ugyancsak népszerű változata a vaginaplasztikának, s azért csináltatják meg a nők, hogy a szeméremdomb laposabb és fiatalosabb legyen.
Nehéz elképzelni, miért vállalkoznak a nők ilyen fájdalmas beavatkozásokra. A dokumentumfilm szereplői szinte egytől egyig kritika áldozatai, különböző fizikai és pszichológiai okok állnak minden egyes műtét mögött. Ahogy a fiatalok szexuálisan egyre felvilágosultabbak és liberálisabbak, ahogy a testiség, a meztelenség egyre kevésbé tabu, úgy szaporodnak az egymást becsmérlő megjegyzések az intim testrészeket illetően. Az egyik leggyakoribb kritika, amiről a film szereplői beszámoltak, éppen a kisajkak-nagyajkak arányára vonatkozik. Leach szerint számos nőt a férfiak kritizálnak, aminek az lehet az oka, hogy manapság a pornográf képeken és filmeken valóban mindent lehet látni, a kamerák egyetlen pici részletet sem engednek elsikkadni. Az izgatóbb hatás kedvéért a pornófilmek rendezői teljes szőrtelenítést rendelnek el a szereplőknél, amitől a nemi szervek még többet mutatnak meg. Bár sokan nem is sejtik, a pornóképek nagy részét is erősen retusálják, így a szerepeltetett nemi szervek külsejének nincs sok köze egy átlagos vaginához. Mivel ezek a képek ma már bárki számára elérhetőek és bárhonnan előbukkanhatnak, a fiatal lányok kezdik azt képzelni, hogy a tökéletes nemi szerv csakis egyféle lehet.
A dokumentumfilm egyébként nem az egyetlen, amely kritikával illeti a vaginaplasztikát. A British Medical Journal című orvosi szaklap cikkében két orvos, Sarah Creighton és Lih Mei Liao kritizálták a plasztikai sebész kollégákat, amiért azok szemérmetlenül kihasználják a nők komplexusait, és sokszor nem világosítják fel a műtétre jelentkezőt a lehetséges komplikációkról. A lányok nem tudják és legtöbbször senki nem meséli el nekik, hogy egy ilyen beavatkozás rendkívül fájdalmas, ráadásul hat hónapba is beletelhet, mire a páciens felépül. Új-zélandi és ausztrál nőgyógyászok már felszólították a világ plasztikai sebészeit, hogy helyezzék praxison kívül a vaginaplasztikát, mert az nemcsak felesleges, de rendkívül veszélyes is.
Krisztina O'Brien