Elhalasztott botox - kevesebbet költenek a szupergazdagok
Hiába a válság, a legtöbb multimilliárdos pénztárcájában egyetlen bankjegyet sem zizzentett meg a krízis szele. Ennek ellenére úgy tűnik, hogy a recesszió kiűzte a hivalkodást a divatból, ezentúl csakis mértéktartóan illik a mértéktelen vagyont mutogatni.
Nem is olyan rég történt, hogy a hollywoodi forgatókönyvírók sztrájkja okozta „életszínvonal-romlás” miatt a helyi éttermekben megszűnt a háromfogásos vacsorarendelés. Noha kötelező maradt a szokásos havi megjelenés, a férjek a 400 dolláros főfogást megspórolták az asszonyokon. Cinikusan úgy fogalmaztak: minek is, mikor perceken belül úgyis perceken belül a vécében kötne ki, diszkréten kihányva. A spórolós csapathoz most a gazdasági válság miatt a bankemberek és brókerek feleségei is csatlakoztak annak ellenére, hogy sokuk anyagi helyzete cseppet sem változott, csupán kellemetlenebb lett a státuszuk. Kötelező a mértéktartás, ha már egyszer a világválság okozóiként azonosítják őket vagy oldalbordáikat.
Mindeddig a spekulánsok és a menő pénzügyi mogulok feleségeinek a szokásai és élete – noha nem szerepeltek mindennapjaink televíziójában, sem a magazin címlapokon – nem sokban tért el a sztárokétól. Ők is a kifutóról öltözködtek, gyerekeiket drága magániskolába járatták, és idejüket hobbijukkal vagy jótékonysági munkákkal, no, meg az ötszintes londoni ház és a New York-i tetőlakás közötti ingázással töltötték ki.
Nem mintha ez a csoport a szokásosnál hivalkodóbb lett volna, ezen az anyagi szinten az ember úgy költekezik, hogy csakis a gazdaságilag azonos szinten élő polgártársak veszik a lapot, pontosabban, az aranybetűkkel nyomtatott vacsoraparti meghívókat. Az angol operaház nagy páholyába (16 millió forint), az F1-versenyek arany tribünjeire és a FIFA VIP-részlegébe szóló éves bérlet árát csak az ismeri, akinek bebetonozott heti időpontja van a legmenőbb szépségszalonokban, és NetJets-cel (privát repülőgéppel a teljes reptéri forgalmat elkerülő szolgáltatás) repül a barbadosi karácsonyra.
„A vacsora partik természetesen még mindig élnek, a társadalmi élet töretlenül megy tovább” – meséli a Sunday Times Style magazinjának Caroline Stanbury, aki született bankár feleség. „De manapság az emberek elgondolkodnak a választásaikon. NetJets-szel utazzunk vagy jó a sima légitársaság első osztálya is? Karácsonykor menjünk-e Barbadosra vagy januárban, amikor fél áron van? Kell nekem egy másik Hermés Birkin táska, vagy van már elég?”
Ezektől a kijelentésektől persze nem csak az olvasó kap hideglelést, hanem a menő hálózatok és áruházak igazgatói is. Ugyanis nem csak a pénzügyi vonalon mozgó férjeknek van meghatározó szerepe a gazdaságban, hanem a feleségek is komoly hatással vannak a kereskedelmi bevételekre.
A híres londoni áruház, a Harvey Nicols például a lehető leghamarabb reagált a vásárlási szokások megváltozására. „A tehetős vásárló mostanság az örök, klasszikus darabokat keresi, nem az egy szezonra szólókat. Az ékszereket és a cipőket keresik inkább, mert azokkal modernizálni lehet bármilyen régi ruházatot” – szerénykedik az értékesítési igazgató, Averyl Oates.
Európa plasztikai sebészeti és magánorvosi paradicsoma, a Harley street ugyancsak „megérzi” a gazdasági válságot. Azoknak a sebészeknek, akiknek a pénzügyi körökből származott a klientúrája, felére csökkent a forgalma. Aki arcfelvarrásra készül vagy komolyabb műtétre, az természetesen nem állt el a szándékától, de a ráncfeltöltés, a botox és a kisebb kezelések már nem olyan jövedelmezőek, mint pár hónappal ezelőtt.
„Akik kezelés alatt állnak, azok sem jönnek el az előírt négy hónap után, hanem inkább kibírnak még egy pár hónapot, mielőtt újból kezelésre jelentkeznek” – erősíti meg a jelenséget Jan Stanek, plasztikai sebész.
Ami a még ennél is nagyobb kiadásokat illeti, meglepő módon pont az ingatlanirodák kötik az ebet a karóhoz. London gazdag negyedeinek házai (30 millió fonton felül) még mindig az egyik legjobb befektetési forrásnak számítanak. A különbség mindössze annyi, hogy az eladásokat diszkréten kezelik, nem kerülnek az újságok címlapjaira, és nem használják őket reklámozásra sem. Mert mit tehetne mást az, akinek a pénzügyi helyzetén semmit sem változtatott a gazdasági válság, minthogy titkolózik, és szolidaritásból vagy óvatosságból szerényebbre veszi a figurát? A vacsora partikon ezután egyszerűbb, hétköznapibb főtt ételeket szolgálnak majd fel, még ha a harmincfős szakácssereg bérlete semmivel sem kerül kevesebbe, mint az egyedi recept alapján készült lazacos kaviárfalatkák.
KOB