Szex közterületen
Egy angol pár sétálni indult a dubaji tengerparton, és a naplemente alatt több moszlim szeme láttára kapta el őket a hév. Egy másik pár Rómában mise közben borult egymásra, nem másutt, mint a gyóntatószékben. Hódít az extrém publikus szex. Hóbort, magamutogatás, ösztönkitörés vagy valami más?
Mindenkinek „van olyan ismerőse”, aki közösült már közterületen. A legnépszerűbb helyek közé a kórház, a lift és a főnök irodája tartozik, meg persze a repülőgépek vécéje, ahol a szexet szinte már sportszerűen űzik. Ma már internetoldalak, chatszobák százai élnek a témából, és a bizarrabbnál bizarrabb kalandoknak se vége, se hossza. (A legtöbbjük persze ellenőrizhetetlen, kitaláció.) A közterületen való üzekedés nemhogy egyre többször fordul elő, de egyre „népszerűbb”. Ám nem veszélytelen. A fent említett dubaji eset tévelygői például akár hat év börtönt is kaphatnak, amiért megszegték az Arab Emirátusok szigorú erkölcsi szabályait.
Egy 2006-os, nyolcvanezer embert érintő közvélemény-kutatás szerint az emberek 22 százalékának volt már kalandja közterületen. Na, de mi az – az orgazmuson kívül –, ami az embereket arra készteti, hogy kockáztassanak ciki helyzeteket, kínos szituációkat, esetleg börtönbüntetést is? Vajon az egész csupán a hormonokról és az exhibicionizmusról szól, vagy valami más is közrejátszik?
„A köztéri szex a szabályok megszegéséről szól, amolyan rebellió. A veszély emeli a szituáció értékét” – mondja Joy Davidson pszichológus a Seattle Post-Intelligencer című amerikai napilapnak. Davidson a szerzője a Fearless Sex: A Babe’s Guide to Overcoming Your Romantic Obsessions and Getting the Sex Life You Deserve (Félelem nélküli szex: segítség, hogy felülkerekedjünk romantikus mániánkon, és megkapjuk azt a szexuális életet, amit megérdemlünk) című könyvnek, amely egy egész fejezetet szentel a nyilvános szexnek.
Davidson szerint a szexuális szituáció mindenkinek csökkenti a realitásérzékét, főleg, ha szerelem is társul hozzá, ám ennek ellenére senki nem áll neki egy aktusnak anélkül, hogy tudatában lenne, bármikor rajtakaphatják. És itt a gyenge pont, mert ekkor jönnek a komplikációk. Hiszen amíg a fiatalabb rajtakapottak megússzák egy esetleges ejnye-bejnyével, netán a legrosszabb esetben a pasik erről sztoriznak a következő ivászaton, addig egy középkorú pár komoly egzisztenciális zuhanást kockáztat. Egy ilyen kaland miatt munkahelyek veszhetnek el, biztos társadalmi pozíciók válhatnak köddé. Arról nem is beszélve, hogy a korosodáshoz tartozó sztereotípiákból és előítéletekből adódóan, ami természetes az elkövetőknek, azt taszítónak találhatja egy kívülálló.
Nem árt az óvatosság. Az első szabály, hogy ne tartsuk fel a vécé előtt várakozók sorát, hiszen nem egy illetőnek sokkal fundamentálisabb dolga akad a vécékagylóval, mint a szex. A vallási helyeket és a szexualitást is tartsuk tejesen külön dobozban, és gondoljuk meg kétszer, mielőtt a rendőrséget hívjuk egy vadul közösülő párocska láttán.
Davidson szerint a rendőrségre telefonálni azért, mert egy pár a nyilvános vécében közösül, merőben buta dolog. Sőt, szerinte túlzottan moralizáló felhangja van, hiszen amit cselekednek, nem helyénvaló, de az sokkal rosszabb, ha emiatt feltartjuk a rendőrséget, amelynek enélkül is akad munkája elég.
KOB