Lelkünk egészségének nélkülözhetetlen eleme, hogy miként viszonyulunk a boldog és boldogtalan állapotokhoz. Sokszor elég tisztában lenni a realitással, és lelki munkát végezni a cél érdekében. Persze ez sem mindig könnyű.
Pozitív állapotot úgy is létrehozhatunk, ha csökkentjük a negatív érzések arányát. Milyen eszközeink vannak erre? Nézzünk 4 tippet!
1. Ne rágódjunk! A negatív eseményeket gyakran még hosszú ideig újra és újra elővesszük, elemezzük. Fontos, hogy ha egy hibánkból leszűrtük a tapasztalatot, utána el tudjuk engedni. A rágódás nem visz előre, nem segít kilépni a negatív érzelmi helyzetből. Bocsássuk meg magunknak a hibát, legyünk olyan elnézők, mint másokkal lennénk.
2. Szabályozzuk a médiafogyasztásunkat! A hírek, a közösségi platformok beszippantó ereje óriási, ám legtöbbször – például a hírekből – negatív dolgokkal szembesülünk, vagy negatív érzések keletkeznek bennünk a látottak hatására. Mert például mi nem ünnepeltük a születésnapunkat Balin, vagy nem vagyunk olyan vékonyak, mint mások. Jelöljünk ki magunknak egészséges időkorlátot, és erősen szűrjük meg, hogy milyen tartalmakat fogyasztunk.
3. Beszéljünk a negatív gondolatokról! Az örömök megosztása mellett fontos, hogy kifejezzük a negatív érzéseinket, hogy támogatást kapjunk, vagy rájöhessünk, hogy nem csak mi élünk meg rosszul egy adott helyzetet.
4. Ne akadályozzuk a saját boldogságunkat! El kell engednünk azokat a mítoszokat, amelyek a boldogságunk útjában állnak. Ilyen például az „addig nem lehetek boldog, ameddig…”, vagy „csak akkor leszek boldog, ha…”. A boldogság nem üzlet, nem lehet feltételekhez kötni, hanem bármelyik pillanatban választható érzelmi állapot. Ne várjunk mágikus pillanatokra, ideális körülményekre, hanem kezdjünk el dolgozni rajta most!
Séllei Beatrix pszichológus, egyetemi adjunktus
Érdeklik további módszerek? Jöjjön el a PszichoFesztre szeptember 20-án, ahol több mint 30 szakemberrel, izgalmas előadásokkal és beszélgetésekkel, fejlődést segítő workshopokkal várja a HVG Pszichológia. További infók itt.