Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2024. április. 22. 19:15

A legtöbben artistaként egyensúlyozunk a mindennapokban

A legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban szakértő szerzőinkkel a tudatosság, az egészséges gondolkodás alapjainak elsajátítását tűztük ki célul. Ez lehetővé teszi, hogy pozitív jövőképpel felelősséget tudjunk vállalni testi-lelki egészségünkért, a kapcsolatainkat és a karrierünket érintő fejlődésért. Egyszóval: egyensúlyban legyünk életünk minden területén.

„Ha egyensúlyra gondolunk, valószínűleg gyakran rémlik fel bennünk annak az artistának a képe, aki tányérokat pörget kezén-lábán, sőt az ujjain és az orrán is. Esetleg azon serénykedik, hogy nem is egyet megtartson pálcák hegyén, egyik se essen le, folyamatosan mozgásban maradjanak. Kapkod, persze, ha kívülről nézzük. Valójában pedig mi magunk is így próbálunk egyensúlyozni a feladataink, a megoldandó helyzetek, a családunk és a munkánk között” – írja Szörnyi Krisztina, a HVG Extra Pszichológia magazin főszerkesztője a napokban megjelent lapszám bevezetőjében.

Egyre népszerűbb a tudatosság, az önfejlesztés, a testi-lelki egészségre való törekvés. Nem csoda: az elmúlt évek (covid-járvány, háborúk, gazdasági válság) megtanítottak minket arra, hogy a világ kiszámíthatatlan, és hogy annak könnyebb az élet, aki kontrollt tud szerezni a bizonytalanság felett. Ezért fordulnak sokan a tudatosság, a mentális egészség, a lelki ellenállóképesség fejlesztése felé. Interjúnkban, Szilágyi Áron olimpiai bajnok kardvívó szájából az önismeretet és a belső békét illető lelki munka különösen meggyőzően hangzik, amikor a saját útjáról beszél.

Mit jelent valójában a „tudatos élet” és az „egészséges gondolkodás”? Tisza Kata író, interkulturális pszichológiai szakértő cikkében ennek eredt a nyomába. Sokan azt hiszik, hogy az öngondoskodás szinte velünk született, pedig egyáltalán nem magától értetődő: sokan ötlettelenséggel, tehetetlenséggel, ellenállással küzdenek. Jó hír, hogy megtanulható készségről van szó: ebben segít Szirtes Lili pszichológus.

Sokszor varázslatnak tűnik, hogy a hétköznapok forgatagában egy párkapcsolat, és benne mi magunk, egyensúlyban legyen. Pedig nem kell hozzá titkos összetevő. Szvetelszky Zsuzsanna pszichológus megnézte, mi szükséges hozzá. A boldog párkapcsolat titkait boncolgatva láthatjuk, hogy számos tényezőt nem tudunk előre kiszámítani. De van egy dolog, ami csak rajtunk múlik: hogy mennyire vagyunk képesek arra a belső feldolgozási folyamatra, amelyet tudatosságnak nevezünk. Dr. Belső Nóra pszichiáter cikkében ehhez nyújt segítséget.

HVG Extra Magazin – Pszichológia 2024/1 – Egyensúlyban

Hogyan teremtheted meg az egyensúlyt az életedben, hogy az örömteli pillanatok és kötelező feladataid se maradjanak el? Ha a hétköznapokban egyensúlyra gondolunk, valószínűleg gyakran rémlik fel bennünk annak a képe, ahol az élet különböző feladatai és helyzetei között próbálunk helytállni, sokszor túlvállalva magunkat és egyensúlyozva a munka, a család és párkapcsolatunk között.

Egzisztenciális tény, hogy kapcsolatokba születünk, és abban tudunk létezni, fejlődni, önmagunkká válni – állítja Balogh Klára gyermekgyógyász, pszichoterapeuta. Ez a fejlődés akkor valósulhat meg, ha a kapcsolat igazságos, azaz az abban élők kölcsönösen figyelembe veszik a saját és a másik érdekeit, lehetőségeit, és felelősséget vállalnak azok megvalósulásáért.

Mi felnőttek vagyunk felelősek gyerekeink biztonságáért, és a biztonságukhoz tartozik, hogy megfelelő határokat kapnak tőlünk. Sokszor szenvedünk azonban amiatt, hogy nem tudjuk a kívánságaikat teljesíteni. Filep Orsolya Veronika pszichológus tippeket ad ahhoz, hogy gördülékenyebben menjen a nemet mondás.

Suliprogram, családi meditáció, gyerekrészvételi program – Balla István kulturális és oktatási szerkesztő összegyűjtötte azokat a lehetőségeket, amelyek segítenek megérteni a gyerekek igényeit, gondolkodását, hogy támogathassuk őket a jobb mentális egészség elérésében.

Túl sok munka, kevés alvás és pihenés, kapkodás – miért csináljuk ezt magunkkal? Füzes Nóra és Kovács Balázs pszichológusok cikke az önkizsákmányolás lélektanáról szól. A megrendült biztonságérzet és a kontroll illúziójának korát éljük, ugyanakkor az erőforrásaink mozgósításával elérhetjük és megőrizhetjük az egyensúlyunkat a folyamatosan változó világban is. Lippai Roland coach kérdéseire Csabai Márta egészségpszichológus, egyetemi tanár és könyvszerző válaszolt.

Egyensúlyban lehetek-e minden körülmények között? Elképzelhető, hogy ez is egy szokás? Vagy az élet olyan, mint egy tánc, jobbra-balra dőlünk, miközben megtartjuk egymást? Feldmár András író, pszichoterapeuta és Tóth László, a Feldmár Intézet vezetőjének beszélgetése ezúttal az egyensúly iránti vágyunkról szól.

Keresse a HVG Extra Pszichológia magazin legfrissebb számát az újságárusoknál vagy rendelje meg!

Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.