A barátságok lelki egészségünk megőrzése szempontjából is jelentősek. Sokan mégis elhanyagolják őket, pláne ha saját családjuk születik.
Mélységüket és intenzitásukat tekintve is sokfélék lehetnek a baráti kapcsolatok, és bizony alkalmazkodniuk kell életünk folyton változó körülményeihez is. A barátság létrejöttéhez szimpátiára és időre van szükség, fokozatosan alakul ki a bizalom, amikor a másik előtt feltárhatjuk a sérülékenységünket, anélkül, hogy ő visszaélne vele vagy elítélne bennünket.
A barátság kialakulása a gyerekkorban teljesen spontán módon valósul meg, majd életünk során folyamatosan változik mind a barátként definiált személyek köre, mind a barátságok intenzitása.
Minden barátság más
A barátságnak sok formája van az intenzitás, a tartalom és az együtt töltött idő alapján. Legjobb barátja vagy néhány közeli barátja sokaknak van. Ez mély, bizalomteli, elfogadáson alapuló érzelmi kapcsolat, amelyben a felek olyan dolgokat is megosztanak egymással, amit másokkal nem. Nem félnek az elutasítástól, hiszen jó és rossz tulajdonságaikkal együtt szeretik egymást, ezért nyílt és egyenes közöttük a kommunikáció, van közös történetük.
Ezeket a barátságokat nem csupán az együtt töltött idő határozza meg, hanem kibírják az életkörülmények változásait is, így bizonyos időszakokban gyakoribb, máskor ritkább találkozásokkal is stabilan fennmaradnak a maguk mélységében és minőségében.
Vannak olyan típusú barátságok is, amelyek az aktivitásban közösen eltöltött időben jönnek létre. A hasonló érdeklődési kör adja a közös témákat. A legtöbbször hobbiként végzett tevékenységek – sport, zene, kreativitás stb. – során alakulnak ki, nem mélyülnek túl személyes szintre, viszont feltöltődést jelentenek.
Közös történetek
A munkahelyi barátság hasonlít az előbbihez. Itt a munkahely és az ottani történések adják a keretet, és ha már kötelezően együtt kell tölteni az időt, kellemesebb, ha a munkatársak megpróbálnak kapcsolódni egymáshoz, illetve összekötik őket a közös történetek, elszenvedett nehézségek, megélt sikerek. Ezek a barátságok legtöbbször megszakadnak, ha valamelyik fél munkahelyet vált, mivel megszűnnek a közös témák.
Szinte mindenkinek vannak laza barátságai, haveri kapcsolatai, ritka, alkalmi találkozásokkal, amelyek mindkét fél számára átmeneti pozitív érzésekkel járnak.
Különböző életszakaszok
Gyerekkorban a közösségben töltött sok idő alatt természetesen alakulnak a kapcsolódások. Az iskolában, szakkörökön, edzéseken, táborokban dedikált idő van az együttlétre, mások megismerésére.
Tinédzserkorban az identitáskeresés során elkezdődik a leválás a szülőkről, így a kortársi kapcsolatok jelentik az elsődleges referenciacsoportot. A barátok ekkor sok időt töltenek együtt, kiemelt szerepet kapnak: tükröt tartanak, támaszt jelentenek egymásnak. Mély barátságok alakulnak ki, szorosabb kötelékkel, mint kisgyermekkorban.
Az első komolyabb próbatétel az iskolaváltáskor történik, amikor a barátok esetleg más városban tanulnak tovább vagy kezdenek dolgozni, és ezzel csökken a szabadidő, így a találkozások lehetősége is.
Szintén próbára teszi a kapcsolatot, amikor a barátok valamelyike szerelmes lesz, komoly párkapcsolata alakul ki. A szerelmesek ugyanis – főleg a kapcsolat szimbiotikus szakaszában – leginkább kettesben szeretnek lenni. Ilyenkor a barátok kisebb-nagyobb mértékben háttérbe szorulhatnak. Ez természetes, és legtöbbször átmeneti állapot.
Gyerekes programok
Még nehezebb, amikor az egyik barátnak megszületnek a gyerekei, akik sok időt és energiát igényelnek. Ebben az életszakaszban a szülők nagyon elfoglaltak, és spontán módon nem tudnak időt tölteni másokkal.
A felnőttprogram mindkét barátnak előnyös lehet. Egyrészt megvalósul az egymásra fordított zavartalan figyelem, másrészt a gyerekes fél kicsit kimozdulhat a gyereknevelés mókuskerekéből. Máskor pedig lehet gyerekes programot is szervezni, hiszen a barátságoknak az is jellemzőjük, hogy egymás iránt akkor is megvan az érdeklődés, ha éppen nem azonos életfeladatok előtt állnak. Ha mindkét félnek gyermeke születik, akkor osztozni tudnak ennek az időszaknak minden szépségében és kihívásában, és új színt kaphat kettejük kapcsolata.
Az életközép időszakában, amikor a gyerekek már kirepültek, sokan magányosnak érzik magukat. Ilyenkor szánjunk időt és energiát a régi barátságok felelevenítésére. Tévhit, hogy felnőttkorban már nem lehet barátságokat kötni, ha nyitottak vagyunk és olyan közegben mozgunk, ahol hozzánk hasonló érdeklődési körű emberek vannak. Nem olyan könnyű, mint gyerekkorban, mert egy felnőttnek már kialakult személyisége, szokásai vannak, de miért ne lehetne a másik ember hasonló hozzánk? Vagy pedig valamelyikünk – sőt mindkettőnk – toleráns típus?
Az idő próbája
Léteznek tartós, akár élethosszig tartó barátságok, de ehhez nélkülözhetetlen a felek önmagukba és a kapcsolatba vetett bizalma. El kell fogadni, hogy felnőttkorban az embernek nincs annyi ideje, és nem kizárólag a találkozások száma jelenti a barátság meglétét. Fontos hinni abban, hogy attól még, hogy ritkán találkozunk, a barátság létezik. Két, lelkileg stabil ember között, akik jól vannak és bíznak egymásban, ez abszolút lehetséges. Talán sokan ismernek olyan iskolai barátságokat, amelyek a felek életének végéig kitartottak.
Természetesen nincs mindenkinek egyforma igénye a kapcsolódásra, ez attól függ, hol vagyunk az introverzió–extraverzió skálán. Az introvertáltabb személyek szívesen vannak inkább egyedül, így tudnak igazán feltöltődni, az extravertáltabb emberek pedig vágynak a társas kapcsolatokra.
A spontaneitás nem működik
A kapcsolatok tudatos ápolására felnőttkorban törekednünk kell, mert spontán módon már nem tud megvalósulni. Érdemes megtervezetten időt szánni a rendszeres kapcsolatfelvételre, telefonálásra, találkozásokra. Néha elég egy üzenetváltás, hogy a másik tudja, itt vagyok, számíthat rám, érdekel, hogy mi van vele.
Párkapcsolat, család esetén – ha a felek nyitottak rá – lehet közös találkozásokat is szervezni a pár mindkét tagjának barátaival. A felnőttkori barátságokra jellemző, hogy kevesebb van belőlük, viszont sokszor mélyebbek, még akkor is, ha a találkozások száma kevesebb.
Füredi Éva mentálhigiénés szakember
Keresse a HVG Extra Pszichológia magazin legfrissebb, kapcsolatokkal foglalkozó számát az újságárusoknál vagy rendelje meg!