Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2023. március. 05. 18:30

4 tipp, ha önkifejező írásba fogunk

Amikor történt velünk valami, amire fájdalmas gondolnunk.

A híres amerikai boldogságkutató, Sonja Lyubomirsky vizsgálatai alapján a boldogság akár 50 százalékban is genetikai tényezőkkel magyarázható, csak 10 százalékban a körülmények által meghatározott, és 40 százalékban saját, szándékos aktivitásunknak köszönhető.

Rendelje meg online!

Mivel az érzelmek felszabadulását, jobb önmegértést, akár az átdolgozást is magával hozza, ezért ilyen, boldogságot támogató, apró aktivitás lehet az önkifejező írás. Ez érzelmileg intenzív, felkavaró, személyes élmények sokszor történetté alakuló, feszültségcsökkentő kiírását jelenti. Formája rendkívül változatos lehet: történetünk lejegyzése, szakítás utáni összegző levél, sőt akár önkifejezésért született e-mail vagy sms.

Ahogy lassan haladunk a történetben (ami lehet bármilyen fájdalmas esemény: veszekedés, szakítás, válás, munkahelyi elbocsátás, betegség, szerettünk elvesztése stb.), a kezünk és az agyunk is dolgozik a szöveggel – gyakorlatilag fokozatos konfrontációról van szó.

Ahogy újraolvassuk, újraírjuk, az segít hozzászokni a történtekhez. Az eseményeket körbejárhatjuk, megvizsgálhatjuk mások szemszögéből. Az esemény a történetté alakítással zárt egésszé válhat, melyben továbblépést segítő következtetésekre is juthatunk.

Néhány jótanács, mielőtt hozzákezdünk:

1. Először is, ez nem naplóírás: több vizsgálat alapján az a leghatékonyabb, ha négy napon keresztül írunk ugyanarról az eseményről. Méghozzá egyszerre 15-20 percig, akkor is, ha nem fejeznénk be a témát elsőre. Az úgynevezett Zeigarnik-effektus (hogy a félbeszakított feladatokra sokkal tovább emlékezünk) arra sarkallhat, hogy tovább gondolkozzunk az összefüggéseken, lezáráson.

2. Fontos tisztában lennünk a folyamat által elindított hatásokkal. Az írás miatti újraélés, elemzés konfrontál is, ezért utána átmenetileg negatívabb hangulat, nagyobb szorongás jelentkezik. Majd átlagosan két hét után, az átdolgozással csökken a feszültség és a depresszív érzések, sőt javulhat a figyelmi kapacitás is.

3. Nem az „okoskodó” intellektuális, hanem az őszinte érzelmi újraélésen alapuló önreflexív írás segít.

4. Ami jó, őrizzük meg – írjuk le, fotózzuk le, gondoljunk rá –, de ne elemezzük! A negatív eseményeknél tapasztaltakkal szemben a pozitív élményeknél megfordul a hatás. Akik életük legvidámabb pillanatairól elemző módon írtak, kisebb elégedettséget éltek meg.

+ 1 tanács: Ha tudjuk, hogy pszichés, mentális betegségünk van, érdemes terápiás segítség mellett írni, mert az érzések, gondolatok elárasztó jellegűek lehetnek.

Szalai Tamás Dömötör pszichológus

Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelyben az élet értelmével foglalkozunk.

Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.