Sokak számára az élet egyik célja az igazi megtalálása lehet. Vajon honnan ered és mi a gond azzal, ha lányregényszereplőként monitorozzuk a másik nemet?
A gyerekkorunkban hallott mesék, a családunkban mesélt történetek, tinikorunk kedvenc regényei és filmjei és a popkultúra minden formája állítja, hogy mindenki számára létezik egy igazi. Az egyetlen, számunkra elrendelt partner, a lelki társunk, akit meg kell találnunk ahhoz, hogy boldogok legyünk.
Akivel átélhetjük azt a teljességet, amire mindig is vágytunk, és akit titokzatos erők alkottak meg számunkra. Akiért megéri küzdeni, megéri szenvedni, akivel egymásnak vagyunk teremtve. Akit úgy fogunk szeretni, mint senki mást soha azelőtt, és aki nélkül nem lehetünk boldogok.
Vannak, akiknek szent meggyőződésük, hogy jelenlegi partnerükről első pillantásra tudták, hogy ő az igazi, és erősen hisznek abban, hogy ez a sorsszerű kötelék, eleve elrendelés jelenti a kapcsolatuk alapját és erejét. A pszichológia azonban másként látja ezt a kérdést.
Képek, kötődések
Mélyen gyökerező, legtöbbször nem tudatos hiedelmeink jelentős részét a gyerekkorunkban alakítjuk ki vagy vesszük át. Az igaziról és az ideális párkapcsolatról alkotott képünk részben a szülői mintákból, részben pedig a családban betöltött szerepünkből áll össze, alapját pedig a csecsemőkori kötődési módunk határozza meg.
A csecsemőkori kötődési stílusok témájában John Bowlby brit pszichiáter és pszichológus, illetve Mary Ainsworth kanadai pszichológus alkotta meg a legismertebb elméletet a hetvenes években, melyre aztán kötődéselméletek sorát építették fel. Eszerint a csecsemők és elsődleges gondozójuk között alapvetően kétféle kötődési stílus létezhet: a biztonságos és a bizonytalan.
A bizonytalan kötődés kategóriáján belül további alkategóriákat határoztak meg: szorongó-aggodalmaskodó, elutasító-elkerülő, bizalmatlan-elkerülő. A kisgyermek kötődési stílusát az elsődleges gondozó viselkedése, reakciói formálják, és ez nemcsak a szülőhöz fűződő viszonyt, hanem az önmagukról alkotott képet is meghatározza.
A biztonságos kötődési stílus a válaszkész és a csecsemő igényeihez igazított szülői viselkedésből, illetve az anya és gyermek összehangolódásából fejlődik ki. A biztonságosan kötődő gyerekben kialakul a nem tudatos bizonyosság, hogy a szülő megbízható, megteremti számára a biztonságot, kielégíti az igényeit, elérhető és gyorsan reagál, érti és validnak tekinti a gyerek szükségleteit, ő, a gyermek pedig minderre érdemes, értékes és fontos.
Ismerős érzések
A kisgyerekkori kötődési stílus később úgynevezett munkamodellekké rendeződik bennünk – ennek alapján alakulnak ki az elképzeléseink, a hiedelmeink és a várakozásaink önmagunkkal és a hozzánk közeli, számunkra fontos emberekkel kapcsolatban, és tudattalan mintaként meghatározzák viszonyulásunkat is a felnőttkori párkapcsolatainkhoz.
A romantikus kapcsolatainkra vonatkozó elképzeléseinket formálhatja a családban betöltött szerepünk is. Az egészségesen működő családban a felnőtt pár tölti be a szülői szerepet, annak minden velejárójával: érzelmileg és egzisztenciálisan is gondoskodik a gyerekekről, rendelkezésükre áll, biztonságot és megbízható, szeretetteljes, kiszámítható közeget teremt a gyerekek számára. Felelős, elérhető, válaszkész, miközben teret enged a gyerekek személyiségfejlődésének, elfogadja és tiszteletben tartja a gyerek fokozatos leválását, önállósodását, és felkészíti őket a felnőttéletre.
A diszfunkcionális családokban azonban felborulnak a szülői és gyermeki szerepek, összekavarodnak, megcserélődnek, és a gyereknek gyakran olyan felelősséget vagy szerepet kell magára vállalnia, amilyenre sem érzelmileg, sem mentálisan nem áll készen és nem alkalmas. Például kialakulhat olyan helyzet, ahol a gyereknek az egyik szülő lelki gondozása és érzelmi támogatása a feladata. A bántalmazó szülők porig rombolják a gyerek önképét, önbecsülését, és olyan megküzdési stratégiákat aktiválnak a gyerek működésében, amelyek később tudattalan, de nehezen megingatható meggyőződéssé kövülnek.
Olvassa tovább Dajka Emőke pszichológus cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, amelyben az élet értelmével foglalkozunk. Megjelent a legújabb HVG Extra Pszichológia Plusz különszám is: ebben az érzelmi intelligencia témáját járjuk körül.
Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.