Hol van emberi kapcsolataink helye a saját boldogságunk elérésének folyamatában? Mit mond a pozitív pszichológia ezek fontosságáról? Hogyan hat minderre a modern ember életmódja? A HVG Extra Pszichológia Magazin új podcast-műsora, a Hogy vagy? a fenti kérdésekre keresi a választ szakértők közreműködésével.
A HVG Extra Pszichológia Magazin Hogy vagy? című podcast-műsorának új epizódjában Szörnyi Krisztina, a HVG Extra Pszichológia Magazin főszerkesztője és vendége, Nagy Henriett klinikai szakpszichológus, egyetemi docens arról beszélgetnek, hogyan védenek meg minket emberi kapcsolataink a testi és lelki egészség szempontjából. Az érzelmi intelligencia és a pozitív pszichológia szakértője szerint az utóbbi területről származó egyik legfontosabb üzenet, hogy emberi viszonyaink sokkal fontosabbak, mint ahogy a rohanó hétköznapokban rájuk gondolunk.
Nagy Henriett kifejti, hogy alapvető emberi szükséglet a valahová tartozás igénye, és mindannyiunknak szüksége van valamennyi figyelemre az egészséges önértékelés, önbecsülés kialakulása érdekében. Egész életünkben igényeljük a pozitív visszacsatolást és a megerősítést, a legkiemelkedőbb szerepe mégis a gyerekkori tapasztalatoknak van.
Az elmúlt néhány évben előtérbe került az a sajnálatos tény, miszerint az emberek nem igazán elégedettek a kapcsolataikkal. A statisztikák szerint minden ötödik ember magányosnak vallja magát, függetlenül attól, hogy egyedül, családban vagy párkapcsolatban él. A szakértő felhívja figyelmet arra, hogy a magány nagyon összetett érzés, ahogyan arra sincs egyértelmű indok, miért lehetünk elégedetlenek a viszonyainkkal. Annyi azonban biztos, hogy a modern ember rohanó, határidőkkel, szétforgácsolódott idővel és figyelemmel teli élete, ahol sokkal jobban figyelünk a feladatainkra és az önmagunkkal szemben támasztott elvárásokra, mint egymásra, egyáltalán nem kedvez a kapcsolatok elmélyülésének.
A beszélgetés második felében szó esik arról, hogyan tudunk minőségi kapcsolatokat kiépíteni, és arról is, hogyan járulnak hozzá testi és mentális jóllétünkhöz a majdnem idegen emberekkel való pillanatnyi kapcsolódásaink, valamint az, ha egészen apró dolgokban segítjük a körülöttünk élőket. Kutatások szerint egy apró szívesség mind a támogatott, mind pedig a támogatást nyújtó fél lelkében pozitív változásokat idézhet elő, visszaadhatja például a remény érzését.
Az adás egyik legfontosabb tanulsága, hogy ahhoz, hogy jó és örömteli emberi kapcsolatokat alakíthassunk ki, szükséges, hogy elfogadjuk a saját szerepünket ebben a helyzetben, miszerint, hogy azok minősége rajtunk is múlik: az empátiánkon és az őszinteségünkön is. Szükség van arra is, hogy bátran magunkra vállaljuk a kezdeményező szerepét. A szakértő szerint ha túlzottan sok ideig várunk a másik fél jelzéseire, kezdeményezésére – például arra, hogy felemelje a telefont – értékes kapcsolódási lehetőségektől fosztjuk meg önmagunkat.
A műsort a spotify-on is meghallgathatja. A Hogy vagy? című podcast első részét itt éri el.
Temesvári Orsolya
Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelyben az élet értelmével foglalkozunk. Megjelent a legújabb HVG Extra Pszichológia Plusz különszám is: ebben az érzelmi intelligencia témáját járjuk körül.
Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.