Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2022. október. 28. 08:40

Olykor könnyebb az önismeret útitársakkal

Az egyéni terápia létjogosultsága mellett a csoportos forma ugyanolyan hatékony, néha még előnyösebb is.

Christie Tate amerikai író és esszéista A csoport – Hogyan mentett meg egy terapeuta és néhány idegen című önéletrajzi kötetében csoportterápiás élményeit és a hatásukra az életében bekövetkezett változásokat beszéli el, humorral fűszerezve. Biztosan sokaknak eszükbe jutnak kezdeti félelmeik Tate gondolatmenetében: „Egy csoportban emberek vannak, akik lehet, hogy nem bírnak, beleütik az orrukat a dolgaimba, és megszegem anyám parancsát, hogy ne tegyem ki a saját nyavalyámat más emberek piszkálódásának.”

Tate attól is tartott, mi lesz, ha nem tud mit mondani, ha nem érti a többiek vicceit, ha rájönnek, hogy ő nem olyan gazdag, menő vagy boldog, és egyáltalán, hogyan tudna minden egyes héten ugyanazokkal lenni. Ellenállása azonban oldódott, ahogy alkalomról alkalomra megtapasztalta a valódi kapcsolódás élményét, terapeutája és a csoport segítségével védett környezetben élte meg a dühét és megtanulta elviselni másokét, felfedezte testi-lelki vágyait, és immár újfajta módon vesz részt konfliktusokban, vitákban.

Csoportterápia, önismereti és önsegítő csoportok

Rendelje meg online!
HVG Extra Pszichológia

A pszichoterapeuta–klinikus (páros) által vezetett, kifejezetten gyógyító, terápiás célú csoportok mellett napjainkban számos, nem terápiás célú önismereti csoporthoz csatlakozhatunk, amelyek a legkülönfélébb technikákkal és módszerekkel kínálnak lehetőséget mindenféle élethelyzetben. Ezekben a személyiségfejlesztő, de saját élményként és készségfejlesztő csoportokként is emlegetett közösségekben általában 8–16 fő vesz részt.

Szakmai vezető nélkül, de az önismereti csoportokhoz hasonló céllal működnek a közös probléma mentén szerveződő önsegítő csoportok. Az első ilyen ‒ Névtelen Alkoholista (Alcoholics Anonymous, AA) ‒ 1935-ben az Egyesült Államokban indult alkoholfüggők számára. Ennek mintájára később szerte a világon szerveződtek hasonló sorstársközösségek, Magyarországon például működik csoport anonim túlevők, névtelen érzelemfüggők, alkoholisták felnőtt gyermekei, munkaalkoholisták, szociális fóbiával küzdők, különféle mentális betegségekben szenvedők hozzátartozói számára.

Hasonlóságok és különbözőségek

Mitől is működnek a csoportok? Irvin D. Yalom amerikai egzisztenciális pszichiáter, pszichoterapeuta, számos, magyarul is népszerű szépirodalmi és ismeretterjesztő könyv szerzője 11 csoportterápiás tényezőt határozott meg a változás, fejlődés mechanizmusaiként.

Ezek a reménykeltés, az egyetemesség, az információátadás, az altruizmus, az elsődleges családi közeg élményeinek korrekciója, a társas technikák fejlesztése, az utánzás, az interperszonális tanulás, a csoportkohézió, a katarzis és az egzisztenciális tényezők, amelyek mértéke, hatása, szerepe csoportonként és egyénenként változhat.

Olvassa tovább Tanács Eszter cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, amelyben emberi kapcsolatainkkal foglalkozunk.

Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.


hvg360 Köves Gábor 2024. december. 04. 19:30

Jean Reno a HVG-nek: Visszavonulni? Magát a szót sem értem

Már magyarul is olvasható a világhírű francia színész első regénye, az Emma. Jean Renóval a Luc Bessonnal közös múltról, Natalie Portman ellenérzéseiről, egy tehetséges pingvinről, egy vaginába rejtett memóriakártyáról és Robert De Niróról is beszélgettünk.