Miután elkezdtünk találkozgatni szívünk választottjával, érdemes figyelnünk a másik reakcióira, nehogy túl későn ébredjünk fel: rossz lóra tettünk.
Az alábbi jelek – a teljesség igénye nélkül – okot adnak arra, hogy elgondolkodjunk, tényleg így képzeljük-e el a szerelmet és a boldog párkapcsolatot.
1. Problémák a megbízhatósággal: Ha a másik rendszeresen késik, nem tartja be az ígéreteit, nem válaszol, titkolózik, bármilyen vonzó is egyébként, érdemes gyanakodni.
2. Csak magáról beszél: Ha ez az eset áll fenn, akkor joggal kérdezhetjük meg magunktól, vajon mire kellünk a másiknak. A túlzottan önfeltáró, sokat panaszkodó személy vonzó lehet egy segítő szindrómás partnernek, aki nehezen veheti észre, hogy a viszony nem kölcsönös.
3. Keveset mutat magából: Ha hiába próbáljuk megismerni, de semmi fontosat nem árul el magáról, akkor könnyű abba a csapdába esni, hogy mi magunk vértezzük fel mindenféle csodálatos tulajdonsággal. Érdemes ezen elgondolkodni, hogy ő mit tud rólunk, és hogyan van ez fordítva. Ha nagy a szakadék, akkor problémák lehetnek a háttérben.
4. Nem vállal a barátai, szülei előtt: Sajnos itt érdemes arra gyanakodni, hogy van egy harmadik fél is a történetben, esetleg családja van a kiszemeltünknek, de titkolja.
5. Féltékeny, birtokló, követelőző: „Olyan jól indult” – szokták mondani azok, akik narcisztikus személyiségzavaros partner csapdájába kerültek. A narcisztikus fél eleinte valóban lenyűgöző, hatalmas érzékkel hangolódik rá a kiszemeltjére, hogy megszerezze. Elhalmozza kedvességgel, ajándékokkal, intellektuálisan is nagyon vonzó. Csak később ébredünk rá, hogy valójában nem bennünket szeret, hanem önmagát a mi rajongásunkon keresztül. A problémák akkor jelentkeznek, ha a jóváhagyása nélkül kívánunk élni. Ekkor féltékennyé, birtoklóvá, lekicsinylővé válik. Mellette nem érezhetjük autonóm személynek magunkat, és ez megmérgezi a kapcsolatot.
6. Túlzottan, szinte fojtogatóan rajong: Valószínűleg korai, be nem teljesült vágy, szükséglet áll a háttérben, és a rajongó az imádott másikkal próbál mindent bepótolni. Ez egy idő után nagy teherré válik, hiszen érezzük, hogy nem vagyunk ennyire fantasztikusak, és egyre nehezebb és frusztrálóbb megfelelni a párunk által festett képnek.
Hogyan dönthetünk viszonylag reálisan ebben a helyzetben? Olvassa el Füredi Éva mentálhigiénés szakember cikkét teljes terjedelmében a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, amelyben a valósággal, realitással, történeteinkkel foglalkozunk.
Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.