Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2022. augusztus. 23. 13:15

Egy éjszaka két álom is rámutatott a szorongásának okára

Amikor álmodunk, sokszor zagyvaságnak tűnnek a néhol abszurd, máskor ijesztő jelenetek. Ha azonban a magunk számára megfejtjük, bölcsességet és segítséget nyújtanak a történetek.

Az álom a szimbólumok nyelvén szól hozzánk. A görög szó „symbolon” egyesítést, összekapcsolást, a különálló részek egésszé formálását jelenti. Az ókori görögök a szívesen látott vendégnek adtak symbolont. Amikor a házba vándor tért be, egy érmét vagy gyűrűt kettétörtek, az egyik fele náluk maradt, a másikkal pedig a vendéget ajándékozták meg. Ezzel évek múltán, akár a leszármazottaik is felismerték a barátot (vagy annak leszármazottját), ha a két fél darab összeillett.

A mai értelemben vett szimbólumok olyan többrétegű jelentéshordozók, amelyek komplex üzeneteket, mítoszokat, történeteket sűrítenek magukba. Az álmaink is ilyen módon dolgozzák fel a tudattalan lelki folyamataink történeteit, és ezek megfejtésével mélyebb önismeretre tehetünk szert.

Lelki útmutató

Rendelje meg online!
HVG Extra Pszichológia
A tudattalanban rejtőző lelki tartalékaink mozgósításával megtanulható a szükségletek kifejezésének hatékony módja, a helyes kérdésfeltevés, és az, hogy mások segítségét is hajlandók legyünk elfogadni. A következő példában az álmodónak sokat segített, hogy egy éjszaka két álom is rámutatott szorongásának valódi okára. Andrea 42 éves, kétgyermekes értelmiségi nő. Életének egyik fontos szakaszába érkezett, amikor minden alkotóerejére szüksége van. Férjével új céget alapított, amire mindig is vágyott, de aggodalmak töltik el, és attól szorong, vajon kifizetődő lesz-e a vállalkozás.    

Űr és remény: A világűrben lebegek. Sötét van, fázom, és egyedül vagyok, és túl nagy a tér. Nem értem, mit keresek itt, de valamit keresek. Fáj a hasam. Valami húzóerőt érzek a köldököm felől. Odanyúlok, és a testem közepéről egy óriáskígyó tekeredik kifelé. Megfogom, de nem tudom megérinteni, mintha fényből lenne. Nagyon hosszú, csak nyúlik a távolba, és nem látom a végét.

Az alvás körülményeit is figyelembe vettük, ami fizikai szempontból annyiban volt számottevő, hogy az álom napján kezdődött a havi menstruációs ciklusa. Éjjel hasfájásra ébredt (amit már álmodás közben is érzett), majd vizet ivott, görcsoldót vett be, és visszaaludt. A következő álom már kellemesebb volt, és az értelmezésnél kapcsolatot is találtunk a két álomtartalom között.

Búvópatak: Egy mezőn sétálok, teljesen távol a várostól. Ismerős a táj, már máskor is jártam erre álmomban. A mobiltelefonomat keresem, itt veszett el valahol. Lehajolok a fűbe, de nem találom. Leülök egy sziklára, és ekkor a szikla lábánál megcsillan valami. Biztos a mobilom. Lehajolok, és egy kis búvópatakot látok előbukkanni a föld alól. Tiszta, friss vizével meglocsolom az arcomat, és egy barlangba kerülök. Minden gyönyörű türkiz színű, felülről fény szűrődik befelé. Telis-tele van a barlang színes kristályokkal. A patak itt tekeredik a lábamnál. Elindulok lefelé a partján. Hallom, ahogy mossa a köveket, és ekkor megszólal a mobilom. Felébredek.

Óriáskígyó mint köldökzsinór

Az álmot elemeire szedtük, és az elemek mellé szabad asszociációkat rendeltünk. A két álomból közös szimbólumcsoportok jöttek létre. Úgy tűnt, mintha ez a két különböző képsor hasonló üzenetet rejtene. Andrea mindkét helyszínen nagy térben, a világtól távol volt. Egyedül érezte magát, és keresett valamit. Kapcsolatot keresett valakivel, valakikkel. Az Űr-álomban az óriáskígyó (bölcsesség és gyógyítás) köldökzsinór volt, amely összekötötte a Teremtővel. A kapcsolatot tehát megtalálta.

Az érzéseiről kérdeztem az álommal kapcsolatban. Arról számolt be, hogy valamiféle húzóerőt érzett, mielőtt észrevette volna a hasából kijövő kígyót. (Vágyat a valahová tartozás iránt.) Először rémület fogta el, de azután kellemes nyugalom áradt szét benne, ahogy a messzeségbe tartó fény-köldökzsinór végtelenül tekeredő vonalára nézett.

Az értelmezése szerint arról kapott jelet, hogy a bölcsesség, a gyógyítás, amivel foglalkozik, összeköti őt a transzcendenciával. A nagy tér és a szabadság, valamint az ehhez társuló érzései (magány, hidegség, szorongás) a vállalkozás új távlatait és az ezzel kapcsolatos aggodalmait, a kishitűségét szimbolizálta.

Választóvonalhoz érkezni

A második álom szintén nagy, szabad téren kezdődött, ahol az elveszett telefonját, vagyis a kommunikációs lehetőséget kereste. A hangulata lényegesen bizakodóbb. A mező asszociációi – nyár, búza, virágok – mind arra utalnak, hogy virágzást vár a helyzettől. Leült egy sziklára (a biztonságot, erőt megtalálva). Megcsillant a fény (ötlet, remény), ami valamiféle rejtett érték volt (búvópatak), nem az, amire várt. Annál viszont sokkal több: az élet forrása, becsületesség, őszinteség (tiszta víz).

Azután az anyaméh szimbóluma (barlang) következett, ami a termékenységet jelképezi. A színek és a kristályok elkápráztatták. Életének egyik választóvonalához (part) érkezett, amelyben szabadon teremthet, értékeket közvetíthet, gyarapodhat. Az emberek együtt, a kincsek, a vidámság mind olyan vágyakat fejeztek ki, amiket a vállalkozásában valóra kívánt váltani.

Olvassa tovább Nógrádi Csilla pszichológus cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, amelyben a valósággal, realitással, történeteinkkel foglalkozunk.

Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.


 

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.