Talán még mindig a tabutémák közé tartozik a félelem és a szorongás, pedig nem él a világon olyan ember, aki ne tapasztalta volna meg ezeket az érzéseket. Pontosan mi történik ilyenkor velünk, és mit kezdjünk ezekkel a kellemetlen állapotokkal? E témát járta körül a legutóbbi HVG Pszichológia Extra Szalon vendégeként és legújabb könyve kapcsán Dr. Belső Nóra pszichiáter.
„A félelemérzés egy olyan jelzés, ami azt üzeni az egyén számára, hogy változtatnia kell a külvilággal való kapcsolatán” – fogalmazott Dr. Belső Nóra a HVG Extra Pszichológia Szalon legutóbbi estjén a Marczibányi Téri Művelődési Központban, hozzátéve, hogy „a félelem egy egészséges érzés”.
Míg a fájdalom a fizikai test betegségét jelzi, addig a félelem a lélek fájdalmát üzeni. Viszont az is igaz, hogy a félelemérzetnek is megvannak a maga fokozatai, ugyanis minden egyes embernek más okok miatt kapcsol be a vészcsengője, és máshol húzódnak meg azok a határok is, ami után egy ember életét már a félelmei uralják.
A félelmeink lehetnek reálisak, de átcsaphatnak az irracionalitás világába is – osztotta meg szakmai tapasztalatát a pszichiáter, akinek nemrég jelent meg Félelem, szorongás, pánik – Hogyan találjuk meg a kiutat? című könyve. Előbbi esetében pontosan tudható, hogy valakiben mi vált ki félelemérzetet, ugyanakkor irracionális félelemről akkor van szó, ha „az észérvekkel nem elhárítható és nem megmagyarázható a külső szemlélő számára”. Az pedig már diagnosztikai kérdés, hogy az ebben az állapotban lévő személy tisztában van-e a félelmei irracionalitásával vagy annak akár bizarr voltával.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/89f22aab-1fc7-4812-bf30-1ed240601963.jpg)
A mentális radarrendszer riadója
Ha viszont a mentális radarrendszer túlságosan gyakran jelez, ami átcsaphat ok nélküli félelemérzetbe is, akkor már szorongásról beszélünk. Tehát az egészséges félelem és szorongásos zavarok között markáns választóvonal húzódik.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/85eb3de7-f1a6-44b4-a5bc-44019b1e1874.jpg)
Előbbi esetében ismert okok játszanak szerepet, míg a szorongás a kiváltó okok ismerete nélküli folyamatos félelemérzés, ami már egy patológiás állapot. Szorongásos betegségről van szó, aminek kiváltó okait már az agyban kell keresni, hívta föl a figyelmet Dr. Belső Nóra a Szörnyi Krisztina, a HVG Extra Pszichológia magazin főszerkesztőjével való beszélgetés során. Kérdésre válaszolva elmondta: miután egy automatikus reakcióról van szó, a félelemérzettel küzdő ember számára a „ne pánikolj!” típusú mondatok nem jelentenek támogatást.
S hogy milyen tünetek jellemzik a szorongásos állapotot? Dr. Belső Nóra a legfontosabb tünetek közé sorolta a mellkasi nyomás- és szívdobogás-érzést, a gombócérzést a torokban, a zsibbadást, illetve a nyírkos tenyereket és a gyakori viszketési késztetést is. A pszichiáter ugyanakkor kiemelte, hogy ezek a tünetek más betegségek során is jelentkezhetnek, és bizony – noha nem betegségről van szó – a szerelem érzése is kiválthat hasonló reakciókat. Viszont az alvászavarok a pszichiátriai betegségek jelentős részében megjelennek, ezért az alvással kapcsolatos problémák erős jelzésértékkel bírnak.
A nők és a férfiak másképpen reagálnak
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/2c583f4c-7045-4b78-b180-76052f16baec.jpg)
Noha napjaink eseményei – így a jó ideje velünk lévő pandémia vagy a néhány száz kilométerre zajló orosz-ukrán háború – bőven magukban hordozzák a negatív érzések lehetőségét, ezt viszont az emberek nemi hovatartozásuk, illetve személyiségüket és szocializációjukat tekintve is eltérően élik meg és igyekeznek feloldani.
A nők és férfiak többek között eltérő biológiai működésük okán is különböznek, ezért a félelmet és a szorongást kiváltó tényezők és a megélés kapcsán is másképpen reagálnak. Mint kiderült, előbbiek gyakrabban szorongásos zavarokkal, míg utóbbiak inkább az egzisztenciális szorongás kihívásaival küzdenek. Ugyanakkor a nők – hallottuk a pszichiátertől – nagyobb arányban fordulnak segítségért.
Mindezek mellett fontos szerepe van a személyiségnek is. A temperamentumra – mint a személyiség legmélyebben elhelyezkedő magjára – épülnek rá a környezeti hatások, amelyek a szocializáció folyamatában, a szülők nevelési stílusában és megküzdési stratégiáiban, összességében a családi mintázatokban öltenek testet. A „gén és a környezet interakciója az emberi szocializáció során meghatározza”, hogy egy emberből negyven éves korában mi vált ki szorongást – hangzott el.
Szembenézés és adaptáció
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/99def0e8-e7b9-49e7-bc2f-288ff782bcb1.jpg)
Joggal vetődik föl a kérdés: hogyan küzdhetünk meg a félelmeinkkel és a szorongásainkkal? Ha ismert a félelem tárgya – mondta Dr. Belső Nóra – akkor megvan a lehetőség a helyzettel való eredményes megküzdésre is. Miután alapvetően egy stresszhelyzetről és az arra adott reakcióról van szó, a megküzdési stratégia is ennek megfelelő lehet: megküzdés, menekülés vagy adaptálódás. Ezeket az érzéseinket le tudjuk győzni, ha például egy terápia során szembenézünk velük és adaptálódunk hozzájuk.
Vannak olyan helyzetek, amikhez alkalmazkodnunk kell. A pszichiáter a több mint két éve velünk lévő koronavírus-járványt hozta példának, emlékeztetve arra, hogy az első hullámok idején mindenkit sokkolt az ismeretlentől való félelem, majd az emberiség fokozatosan hozzászokott ahhoz a gondolathoz, hogy együtt kell élnie ezzel vírussal. „Adaptálódunk a félelem érzéséhez, és hosszú távon ez az egyetlen lehetőségünk, mert nem tudjuk kiiktatni a félelmünk minden tárgyát, és megküzdeni sem tudunk mindennel” – hangzott el az útravaló gondolat.
Lippai Roland
Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelyben hatással, befolyásolással és a manipulációval foglalkozunk.
Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja – akár a Kamasz különszámot is megkaphatja ajándékba.