A serdülő kötődési képességétől is függ, be tud-e illeszkedni a számára különösen fontos kortársak közé.
M. Lynne Cooper amerikai pszichológus és munkatársai az 1990-es években 13 és 18 év közötti serdülőket vizsgáltak abból a szempontból, hogy kötődési stílusuk különbségei megnyilvánulnak-e abban, milyen pszichés nehézségekkel küzdenek, milyen az önértékelésük, és milyen problémás vagy kockázatos viselkedésmódokat mutatnak (például alkohol- és drogfogyasztás).
Azt találták, hogy a biztonságosan kötődő serdülők alkalmazkodnak legjobban a társas követelményekhez, ők a legjobban beilleszkedők, kellő önbizalmuk van, bár ez nem zárja ki a kockázatos viselkedésmódokat (ami lehet a kortárscsoportba illeszkedés „követelménye” is).
A szorongó/ellenálló kötődők voltak a legrosszabbul alkalmazkodó csoport, alacsony önértékeléssel, a legtöbb pszichés gonddal és problémás/kockázatos viselkedéssel. A szorongó/elkerülő kötődők is alacsony önértékelésről és sok pszichés problémáról számoltak be, kockázatkereső viselkedésük pedig hasonló a biztonságosan kötődőékhez.
A szülők kötődési stílusa nevelési módszereikben is megmutatkozik, ami aztán befolyásolja, hogy gyermekeik, még serdülőkorban is, hogyan kötődnek hozzájuk, valamint kortársaikhoz. Általánosságban elmondható, hogy a meleg, érzékeny, a gyermek érzelmi igényeit kielégítő, ám következetes és megfelelő mértékben korlátozó–bátorító szülői magatartás a biztonságos kötődést segíti elő, míg a rideg, távolságtartó, elhanyagoló vagy ráhagyó, következetlen viselkedés (az engedékeny „barát” és a tekintélyelvű „idomár” szülői típus) a bizonytalan kötődést erősíti.
Van olyan kutatás, amely szerint a ráhagyó, engedékeny anyai magatartás a gyermekekben elkerülő kötődést okoz. Az engedékeny és a tekintélyelvű nevelési stílust követő szülők serdülő gyermekei (13 és 16 év közöttieket vizsgáltak) nem csupán a szüleikhez, hanem a saját kortársaikhoz sem tudnak biztonságosan kötődni.
A szülők saját kötődési képessége tehát megjelenik nevelési stílusukban, ezek együttesen alakítják a gyermek kötődési stílusát. Serdülőkorban, amikor megnő a kortársak jelentősége, és fontossá válik, hogy a serdülő tud-e önállóan, a családon kívül kapcsolatokat keresni és ápolni, ez a kötődési képesség nagyon erősen befolyásolja a serdülő boldogulását.
L. Stipkovits Erika pszichológus
A szerző kamaszokról szóló új könyve már kapható.
Vegyen részt a következő ingyenes, online HVG Extra Pszichológia Szalonon december 10-én, ahol L.Stipkovits Erikával beszélgetünk a lehető legjobb kamaszkorról. Regisztráció itt.
Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.