Természetesen érezzük, hogy ez jó dolog, ám áldásos hatása sokkal több – befonja egész életünket.
A pozitív pszichológia tudományos mozgalomként indult, és ma már önálló tudományterületnek tekinthető irányzat, amely a lélektan legkorszerűbb eszköztárát használva az ember pozitív működését meghatározó tényezők tanulmányozására fókuszál.
A pozitív pszichológia egyik jelentős sikere a nemsokára Budapesten is előadó, az Észak-Karolinai Egyetem pszichológus professzora, Barbara Fredrickson által 2004-ben megfogalmazott elmélet a pozitív érzelmek alkalmazkodást szolgáló funkciójáról. A pozitív emóciók „broaden-and-build” (magyar átültetésben: láss és gyarapíts) elmélete szerint az olyan érzelmek, mint az öröm, az érdeklődés, az elégedettség, a szeretet, egyfelől szélesítik, gyarapítják az egyén gondolati és aktivitási repertoárját, másfelől elősegítik a társas kapcsolatok kialakítását, növelik a kreativitást, motiválják a személyt új ötletek megfogalmazására.
A korábbi elméletek szerint a pozitív érzelmek alapfunkciói pusztán azok, hogy jelzéseket küldjenek az ember pozitív állapotáról. A láss és gyarapíts elmélet arra világít rá, hogy a pozitív érzelmek nem pusztán tükrözői, hanem aktív építői a személyes erőforrásoknak, tüzelőanyagai a testi-lelki jóllétnek, ami még inkább indokolja ezen érzelmek tanulmányozásának szükségességét.
Nézzük a modern pszichológia egyik legtöbbet idézett kutatója, az 1964-ben született Barbara Fredrickson empirikusan igazolt hat megállapítását a pozitivitásról:
1. A pozitivitás jólesik
A kellemes érzések által nyert erő motivál bennünket arra, hogy az életünkben különböző változásokat idézzünk elő. A pozitivitás megnyilvánulhat öröm, hála, nyugalom, érdeklődés, remény, büszkeség, élvezet, inspiráció vagy éppen szeretet formájában is.
2. A pozitivitás megváltoztatja a tudat működését
A pozitivitás nem pusztán a tudat tartalmát formálja át a negatív gondolatok helyett pozitívakat ültetve el, hanem kitágítja látókörünket is, kevésbé kötötté változtatva a tudatot. Pozitív hangulatunkban például több lehetőséget ismerünk fel az életben
3. A pozitivitás átformálja a jövőt
A pozitivitás a legjobbat hozza ki belőlünk. Az ismételt pozitív tapasztalatok kedvező hatása lehet: például fizikai (jobban alszunk), mentális (jobban tisztában vagyunk aktuális lehetőségeinkkel), pszichológiai (optimistábbak és ellenállóbbak vagyunk), társas (jobb viszonyt ápolunk családunkkal, kollégáinkkal)
4. A pozitivitás megfékezi a negativitást
A pozitivitás képes megfékezni, sőt megszüntetni a negativitás hatásait (például a negativitás hatására megnövekszik a vérnyomás, a pozitivitás hatására viszont megnyugszunk, és normalizálódik a vérnyomásunk is; a pozitivitás ilyen értelemben úgy működik, mint a mérgezésre adott ellenszer).
5. A pozitivitás mérhető szinthez köthető
A pozitivitás egyszerűen mérhető, a pozitív és negatív állapotok előfordulásának arányát jelöli.
6. A pozitivitásunk növelhető
A pozitív érzelmek felszabadításával életünk minden tekintetben gyarapodhat (virágzás). Az egyén megtanulhatja növelni pozitivitási arányát, ily módon gazdagodni fog az általa felhasználható erőforrások száma is.
Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.