Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2018. április. 11. 13:10

Ha füllent, megágyazhat a nagy hazugságoknak

Ilyen a hazugságspirál élettana.

Az apró füllentések felkészítik az agyat a hazugsághoz kapcsolódó negatív érzelmekre, és megágyaznak a későbbi nagyobb hazugságoknak – tárta fel a University College London Tali Sharot vezette kutatócsoportja.

A Nature Neuroscience című folyóiratban ismertetett tanulmányban 80 önkéntes személy agytevékenységét vizsgálták.

Páros feladatokban vettek részt: meg kellett becsülniük, hány pénzérme lehet egy üvegben, és ezt az értéket elküldeniük a partnerüknek.

A kísérleti alaphelyzetben úgy tudták, minél pontosabbak, annál nagyobb jutalom jár mind nekik, mind a partnernek.

Más helyzetekben azt mondták nekik, ha alul- vagy túlbecsülik a mennyiséget, az hasznot hoz nekik a partner kárára vagy hasznot hoz mindkettőjüknek, illetve a partnernek hoz hasznot a saját kárukra vagy hasznot hoz valamelyiküknek, de a másikra nincs hatással.

Amikor a résztvevők a saját hasznukra és a másik kárára hazudtak, eleinte az érzelemszabályozásban – így a bűntudat kiváltásában is – fontos szerepet játszó amigdala nevű agyterület erősen aktiválódott.

Ám amint a hazugságok ismétlődtek, ez az aktivitás egyre csökkent, miközben a hazugságok egyre nagyobbak lettek.

Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.



hvg360 Imre Réka 2025. január. 01. 17:30

„Valamiben meg kell halni” – a férfiak attól félnek, hogy kevésbé lesznek férfiak, ha megbetegszenek

Előbb kezelik magukat népi gyógymódokkal, minthogy elmenjenek az orvoshoz, és sokszor még a pingponglabda méretű daganatokat sem veszik észre magukon. A nevelés, a társadalom, vagy valami más okozza sok férfi orvosfóbiáját? Miért akarnak inkább infarktusban meghalni? Hogyan áll a vastagbéltükrözéshez egy ausztrál és egy magyar férfi? Férfiszorongások az egészségügyben.