Sok szülőben él a tévhit, hogy azzal segíti legjobban gyermeke iskolai karrierjét, ha nyáron gyakorolnak, tanulnak. Deliága Éva gyermekpszichológus tippjei.
Fontos figyelembe venni a tényt, hogy lélektani szempontból a nyár a pihenés, a regenerálódás, a feltöltődés időszaka. A szülőnek is nyűg és teher nyúzni a gyereket – aki meg zsigerből tiltakozik az „Írj egy oldalas fogalmazást a nyári élményeidről” vagy „Írd le 60-szor, hogy Kodály Zoltán, bója, szakáll” típusú feladatok ellen.
A gyerekek a legnagyobb hiányt a családdal együtt töltött minőségi időben és a közös élményekben szenvedik. Ebben a szellemben következzen néhány tipp, hogyan is töltse a szülő iskolás gyermekével a nyár maradék részét, segítve őt a feltöltődésben, hogy kipihenten és energikusan kezdhesse a tanévet, telve új élményekkel.
Ne aggódjon, sokszor a nyári pihenés teszi legjobbat a gyermekkel: a lelki érés és a testi változások folyamata komoly változást hozhat ez alatt a körülbelül két hónap alatt.
Mit ne tegyünk?
1. Ne keltsünk bűntudatot a gyermekben, ha éppen semmittevéssel tölti az idejét.
2. Ne akarjuk programokkal telezsúfolni a napját.
3. Értsük meg, ha nem akar újabb helyre menni, netán újabb táborban részt venni.
4. Ne hagyjuk egész nap a szobában számítógépezni, telefonozni.
5. Ne erőltessük a tanulást, gyakorlást.
Mit igen?
1. Csináljanak együtt olyan programokat, amelyekre a tanév közben nem jut idő: kerti sütögetés, közös biciklitúra, kirándulás.
2. Adjunk korához illő, apróbb feladatokat, házimunkát a gyereknek.
3. Legyen struktúrája, ritmusa a napoknak.
4. Tanuljanak észrevétlenül: élményeken keresztül növelje gyermeke általános tájékozottságát.
5. Mélyedjenek el a gyerek érdeklődési körébe tartozó dolgokban, legyen az focimeccsre járás, bogarak gyűjtése, vagy vonatozás.
6. Avassa be gyermekét az Ön érdeklődési területébe, hobbijába. Sok kicsi élvezi, ha futni mehet a szülőjével, vagy ha együtt főznek, vagy ha éppen a fotózásról magyaráz el neki valamit.
7. Ha van nyári kötelező olvasmány, akkor segítsen emészthető, élvezhető formában kiegészíteni: megnézhetik színdarabban, filmen.
8. Hívja fel gyermeke figyelmét arra, hogyan kamatoztathatja már megszerzett tudását a gyakorlati életben. Például külföldön beszélhet pár szót a tanult idegen nyelven, a boltban kiszámolhatja a visszajárót, kikeresheti a menetrendet az interneten.
9. Beszélgetést kezdeményezhet a suli előnyeiről. Amellett hogy jó a nyár, miért érdemes örülni a tanévkezdésnek?
10. Ha a gyerek pótvizsgára készül, érdemes magántanárt fogadni, és legintenzívebben a vizsga előtti három hétben készülni, hogy ne a szülő-gyermek kapcsolatot terhelje a tanulás, számonkérés okozta stressz. És hogy a vizsgára készülő gyermek nyarát se árnyékolja be teljesen a pótvizsga.
Deliága Éva gyermekpszichológus honlapját itt, Facebook oldalát pedig itt találja.
Hasonló cikkeket a HVG Extra Pszichológia legfrissebb számában talál, mely az időhöz: múltunkhoz, jelenünkhöz és jövőnkhöz való viszonyunkkal foglalkozik. Keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő most! Ha most fizet elő, megajándékozzuk a Mindfulness-kalauz című könyvvel. Aktuális lapszámunkat külön is megrendelheti.