És akkor még az egyediség liberális illúziója is ott van.
Pszichológiai közhely, hogy az emberek hajlamosak túlbecsülni, mennyire osztják mások világnézetüket, érzéseiket, szokásaikat.
A New York-i Egyetem tanulmánya szerint a politikai spektrum jobb szélén állókra ennek azonban épp az ellenkezője igaz.
A Chadly Stern vezette kutatás keretében az ultrakonzervatív Tea Party és a liberális Occupy Wall Street mozgalom tagjait hasonlították össze online kérdőív segítségével, mely a hiedelmeiket és az értékválasztásaikat vizsgálta mind politikai, mind attól független kérdésekben.
A válaszadók minden kérdésnél pontozták azt is, hogy szerintük elvbarátaik mennyire értenének egyet az adott válaszukkal.
Az elemzés kimutatta, hogy a konzervatívok túl-, a liberálisok alulbecsülik a hasonlóságot a hozzájuk hasonló elveket vallókkal – az előbbi jelenséget hamis konszenzusnak, az utóbbit hamis egyediségnek nevezik.
Magyarázatot következő vizsgálatuk során találtak, ahol a válaszadók egyediség iránti igényét is mérték: úgy tűnik, a liberálisok azért gondolják, hogy egyediek, mert azok szeretnének lenni.
Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelyben test és lélek kölcsönhatásával, pszichoszomatikával és az öngyógyítással foglalkozunk.
Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.