Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2016. szeptember. 26. 13:17

Linda Liukas Budapesten: Ha meg akarsz tanulni programozni, ne a programozással, hanem ezzel kezdd

A programozás csak nagyon kis része szól magáról a kódolásról, mondja a TEDxBudapesten kedden előadó számítógép-szakértő.

Linda Liukas Finnország „digital championja”, programozó, meseíró és illusztrátor, aki non-profit workshopjaival több mint 270 városban, több tízezer nővel ismertette meg a programozás alapjait. Szívügye, hogy felkészítse a gyerekeket egy olyan világra, ahol szinte minden tevékenység mögött számítógép áll. Ezért is adta ki a magyarul is megjelent Helló Ruby! című, játékos feladatokat is tartalmazó mesekönyvét, melyben Ruby, egy kíváncsi kislány kalandos útja során számítógép nélkül tanulja meg a számítógépes gondolkodás alapjait.

A számítógépes programozás a jövő univerzális nyelve. A kódolás olyan, mint a színes ceruzák vagy a LEGO kockák – fejleszti a kreativitást és a képzelőerőt – vallja Linda Liukas. Célja, hogy a gyerekek kíváncsiságát felkeltve megismertesse velük a programozásban rejlő alkotás csodáját, hogy számukra a „gépezés” ne csak a passzív videojátékokat jelentse, hanem hasznos és szórakoztató aktivitássá váljon.

A szeptember 27-én a TEDxBudapesten elsősorban szülők és leendő szülőknek előadó fiatal finn szakértő a HVG Extra Pszichológia kérésére adott tippeket a jövő programozóinak.

1. Logikai gondolkodás

Ahogy könyvem főszereplője, Ruby is kijelenti: A világ legnagyobb problémái rengeteg apró problémából állnak össze. Minden programozó azzal kezdi, hogy darabokra, apró részekre szedi a problémát.

2. Kreativitás és együttműködés

Noha a parancsoknak, melyeket a programozó ad a számítógépnek, nagyon konkrétnak kell lennie, a programozás kreatív is. Próbáld ki egy barátoddal, hogy utasításokat adtok a másiknak, hogyan mosson fogat, és meglátjátok, hányféle módon tudtok egymásnak parancsolni!

3. Hibakeresés és kitartás

Programozni tanulni nem más, mint megtanulni, hogyan ne kövessünk el hibákat. Még a legjobb programozó is időről időre kihagy egy-egy pontosvesszőt, és akkor vissza kell mennie és megtalálni a hibát.

Linda Liukas könyvéről itt olvashat, Játék, alkotás, programozás című keddi előadásáról pedig itt talál információkat.

Hasonló cikkeket a HVG Extra Pszichológia legfrissebb számában olvashat, mely az egymásra hatással, befolyásolással, manipulálással foglalkozik. Keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő most! Ha most fizet elő, ajándékba elküldjük a Hogyan küzdjünk meg az élet nehézségeivel? című könyvet. Aktuális lapszámunkat meg is rendelheti. Ha érdeklik a pszichológiai témák, lájkolja a HVG Extra Pszichológia Facebook-oldalát!

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.