Plázs MTI 2016. január. 27. 14:41

Zikavírus: hetente kétszáz koponyaelváltozásos csecsemő születik Brazíliában

A korábban jobbára ártalmatlannak tűnő zikavírussal, amely normál esetben enyhe lázzal, fej- és ízületi fájdalommal, valamint bőrpirosodással jár, már 500 ezren fertőződhettek meg a dél-amerikai országban.

Négyezer fölé emelkedett a koponyaelváltozással született csecsemők száma Brazíliában, ahol jelenleg hetente mintegy kétszáz új esetet regisztrálnak - jelentette szerdán az O Globo című helyi lap a dél-amerikai ország egészségügyi minisztériumára hivatkozva. Az elváltozásokat valószínűleg az egyiptomi csípőszúnyog által terjesztett zikavírus okozza, amely a gyanú szerint kóros kisfejűséget okoz a magzatnál. A korábban jobbára ártalmatlannak tűnő zikavírussal már 500 ezren fertőződhettek meg a dél-amerikai országban.

Christian Lindmeyer, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szóvivője kedden Genfben aggasztónak nevezte a zikavírus gyors terjedését, ugyanakkor kijelentette: noha feltételezhető, hogy van összefüggés a vírus és a kóros kisfejűség között, ám erre mindeddig csak közvetett bizonyítékot találtak.

A vírus Afrikából származik, először az ugandai Zika-erdőben egy rhesusmakákóban (rhesus macaque) azonosították 1947-ben, az első emberben pedig 1968-ban Nigériában. Az amerikai kontinensen először az őslakosok körében ütötte fel a fejét 2014 februárjában, a brazil hatóságok viszont úgy vélik, hogy az országba a tavalyi labdarúgó-világbajnokság alkalmával hurcolhatták be a betegséget külföldiek.

Egyelőre ismeretlen okokból a betegség rendkívül gyorsan elterjedt Dél-Amerikában: a WHO adatai szerint jelenleg a latin-amerikai országok közül már 21-ben van jelen a betegség, de több európai országban is azonosították a kórokozót.

A zikavírust a sárgaláz, a dengue-láz és a chikungunya-láz kórokozóját is terjesztő Aedes aegypti szúnyog hordozza, amely minden földrészen előfordul. A vírushordozó szúnyog csípését követő 3-12 napon belül négy emberből háromnál megjelennek a betegség tünetei, köztük az enyhe láz, a bőrkiütés, a fejfájás és az ízületi fájdalom. Egyelőre nincs megelőző hatású védőoltás vagy orvosság a kór kezelésére. Az utazóknak azt javasolják, hogy védekezzenek a szúnyogcsípés ellen.

A vírus megjelent Európában is, egy dán férfinél azonosították.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.