Plázs hvg.hu 2015. november. 12. 13:31

A tüdőgyulladás megelőzésével egy kisvárosnyi embert lehetne megmenteni

Az influenza leggyakoribb szövődménye a tüdőgyulladás, amit ha nem kezelnek megfelelően, akkor halálos is lehet.

Azt tudta, hogy ma van a tüdőgyulladás világnapja? És azt, hogy ezen a napon rengeteg szervezet próbálja meg felhívni a figyelmet a betegség jelentősségére, okaira, és megelőzési módjára?
A tüdőgyulladás ugyanis egy nehezen kezelhető, súlyos, életveszélyes betegség, amely világszerte a legtöbb halálesetet okozza a gyermekek körében, de az idősebb korosztály is fokozott fertőzésveszélynek van kitéve.
A világnap alkalmából több figyelemfelkeltő akció is zajlik. Így ne lepődjön meg, ha egy tüdőt ábrázoló felsőben lát embereket
Schumy Csaba
A Légúti Betegek Országos Egyesülete szerint a fertőzések megelőzésével akár egy kisváros teljes lakosságát is megmenthetjük évente Magyarországon. Így alapvetően fontos odafigyelni a helyes öltözködésre, a rendszeres testmozgásra és a változatos étrendre a közelgő megfázásos időszakban, még ennél is lényegesebb, hogy oltásokkal védekezzünk az influenza és – annak leggyakoribb szövődménye – a tüdőgyulladás ellen.
A tüdőgyulladás leggyakoribb kórokozója a pneumococcus nevű baktérium. A tüdőgyulladás kezelése enyhébb esetben csak egy hét, súlyosabb esetben ennek a többszöröse is lehet, de a legodaadóbb ápolás ellenére is sok, főként idősebb betegek halnak bele a mai napig.
Az elmúlt nyolc évben a tüdőgyulladással összefüggő halálozások száma majdnem a duplájára emelkedett az 50 év feletti lakosság körében Magyarországon. 2013-ban mintegy 150 000 beteget kezeltek tüdőgyulladás miatt, 10 ezren haltak meg a betegség következtében.