Az Unicef döbbenetes adatokat tett közzé, és riasztó jövőképet vázolt fel a napokban a közel-keleti és az észak-afrikai fegyveres konfliktusok kapcsán. Az ENSZ Gyermekalapja arra figyelmeztet: beláthatatlan következményei lesznek annak, hogy jelenleg 13 millió gyerek nem jár iskolába a háborús övezetekben. A gyerekek besorozzák, az iskolák folyamatosan pusztulnak, vagy használhatatlanná válnak, a tanárok elmenekülnek, Libanon, Törökország és a többi fogadó ország képtelen beiskolázni a szír migráns gyerekeket.
Az Unicef átfogó riportot készített a Közel-Kelet és Észak-Afrika országaiban, ahol jelenleg valamilyen fegyveres konfliktus zajlik. A többek között Szíriára, Irakra, Libanonra, Jordániára, Törökországra, Jemenre, Líbiára, Szudánra és a Gázai övezetre kiterjedő vizsgálat eredményeként megállapították, hogy a térségben 13 milliós gyerek nem jár iskolába. Más megvilágításban ez azt jelenti, hogy az itt élő iskoláskorú gyerekek 40%-a nem részesül oktatásban. Ez az arány öt évvel ezelőtt mindössze 10% volt.
Az ENSZ Gyermekalapja azt is megállapította, hogy a legtöbb esetben már a harmadik-negyedik osztályból kimaradnak a gyerekek. Ez azért is különösen szomorú, mert a probléma főként Szíriát, az emberi civilizáció egyik bölcsőjét érinti, ahol egykor világviszonylatban a legtöbb írástudó élt.
Az Unicef csak Szíriában, Irakban, Jemenben és Líbiában kilencezer iskolát számolt össze, ahol nem működik az oktatás. Ezek az iskolák vagy teljesen megsemmisültek vagy olyan támadás érte őket, hogy használhatatlanná váltak. Nem egy iskolában jelenleg átmeneti otthonként családok húzzák meg magukat. Az iskolai infrastruktúra összeomlásához az is nagyban hozzájárult, hogy a tanárok tömegesen hagyják el ezeket az országok, leginkább Szíriát, továbbá a szülők sem engedik iskolába járni a gyerekeiket, mert félnek attól, hogy útközben valamilyen baj éri őket, illetve az iskolát.
Az oktatási rendszer problémái szintén hozzájárulnak ahhoz, hogy az itt élők útra keljenek. A négymillió szíriai menekült nagy része a szomszédos országokban, Libanonban, Jordániában, Irakban és Törökországban tartózkodik. Az Unicef támogatásával azon igyekeznek, hogy iskolába járassák a gyerekeket, ennek ellenére az iskoláskorúak több mint felének nincs lehetősége az oktatásra. Az Unicef ezért a gyerekek nagyobb támogatására szólította fel Szíria szomszédos országait.
Az Unesco figyelmeztet, hogy az oktatás összeomlása ugyan eltörpülő problémának tűnhet a háború, a tömeges halál, a komoly sérülések és az otthonok pusztulása mellett, ugyanakkor a háborús övezetben élő gyerekeket fenyegeti a veszély, hogy elveszett generáció váljon belőlük. Továbbá a térségben kialakuló szakember, képzett munkaerőhiány szintén beláthatatlan következményekkel bírhat a jövőben.