A hatvanas években Japánban hintették el, hogy naponta 10 ezer lépést kell megtenni az egészségért. Most korrigálták a számot.
8 kilométer. Ennyi nagyjából a 10 ezer lépés, amit nap mint nap meg kellene tenni azért, hogy egészségesek legyünk és maradjunk. A kerek szám évtizedek óta tartja magát, bár a nagyvárosi életmód nemigen teszi lehetővé, hogy ennyit gyalogoljunk. Főleg az ülőmunkát végzőknek kellene odafigyelnie a mozgásgazdagabb életmódra, őket olyan praktikákkal próbálják az életmód-tanácsadók több lépésre buzdítani, melyek beleilleszthetőek a munkakörbe. A lift helyett lépcsőzéssel, az üzleti telefonok lebonyolítása közbeni járkálással, és az ebédidei sétafikával lehet növelni a napi adagot, de illene gyalog menni a munkába és haza, és a bevásárlást is lábbuszon intézni. Megkönnyítheti a dolgot a sétaigényes háziállat, vagy a lift nélküli társasház. Ám azok, akik autóval közlekednek, mert túl nagy távolságokat kellene leküzdeniük a munkahelyre, nehezen tudják betartani a 10 ezer lépéses tanácsot, nem beszélve az idő hiányáról.
Pedig érdemes, állítják a kutatók, azoknál, akik elkezdték a 10 ezer lépéses napi rutint, 24 hét után vérnyomás-csökkenést észleltek, a túlsúlyos nők glükózszintje pedig ugyancsak markánsan csökkent. Egy amerikai egészségmegőrzési központ, a Center for Disease Control and Prevention viszont azt állítja, elegendő lenne a napi 7-8 ezer lépés is a boldogsághoz. Az ügynökség általánosan heti 150 percben határozta meg a szükséges aktivitást, napi 30 perc sétával pedig 3000 ezer lépéssel növelhető az átlagos napi 5-6 ezer lépés, amit hozzávetőlegesen megtesz egy ember naponta.