A mosoly nemzetközi emblémáját kitaláló designernek nem sokat hozott a konyhára a mindenki által jól ismert kis sárga kör, benne két ponttal és egy kis ívvel. Október első péntekjén ünnepli a világ a Mosoly Napját.
Az ötlet Harvey Ball-tól származik, aki szerint „ezen a napon az emberek felejtsék el a származásbeli, politikai és vallási különbségeket. Mindenki legyen barátságos. Ez a nap legyen a mosolyé.”
A Smiley születése
A designer ötvenöt éve alapította meg saját cégét, Harvey Ball Advertising néven. Néhány évre rá, 1963-ban egy biztosítási társaság a State Mutual Life Assurance Cos. of America arra kérte a kis reklámcéget, hogy tervezzen valamit, amivel a munkatársak alacsony munkakedvét fel lehetne dobni.
Harvey Ball rajzolt egy kört, sárgára színezte, ráfestett még két pöttyöt és alájuk egy félkört. Tíz perc sem kellett hozzá és megszületett a Smiley! Ezt a kis figurát a biztosító cég aztán gombokon, pultokon, posztereken használta és a munkatársak közt is osztogatta. A Smiley gyorsan népszerűvé vált, néhány hónap alatt az egész világon elterjedt.
A karrier
Ball a tervért összesen negyvenöt (!) dollárt kapott. És ez így is maradt, mert az ötletét nem védette le. Mégis tovább foglalkozott a kis figurával és megalapította a World Smile Corporation-t (ma már Worl Smile Foundation). Szerinte a mosolynak igenis van hatalma. Harvey hitt abban, hogy mindenki képes arra, hogy valami jót tegyen és azért él, hogy a világot, ha csak pici mértékben is, pozitív irányban befolyásolja. Ennek a gondolatnak a szellemében alapítványa a Smiley-val ellátott termékek árából a világ több gyermeksegély-szervezetét támogatja.
A szervezetet számos olyan híresség képviseli, mint például Brooke Shields, Albert monacói herceg, Phil Collins, Yoko Ono, Jackie Chan. Ők a mosoly nagykövetei.
Harvey öröksége
A Smiley nap mint nap felbukkan az életünkben, például emotikonként egy SMS-ben vagy e-mailben, de a valós világban is tehetünk érte, hogy mosolyt varázsoljunk a körülöttünk élők arcára. A nap szervezői számtalan ötletet adnak: lehet énekelni (itt a hivatalos dal elérhetősége), készíthetünk mosolygós selfiet, amit elküldünk az ismerőseinknek. De jó lenne, ha minél többen ellátogatnának az idősek otthonába, kórházakba, valamit adnának a hajléktalanoknak, csak letennénk a munkatársainknak egy mosolygós, üzenetet, Smiley-val jutalmaznánk az iskolásokat, vagy csak egyszerűen sárgába öltöznénk!
A Smiley kitalálója 2001-ben meghalt, de ma is érvényes a gyakran ismételt kérése: Tegyél valami kedvességet. Segíts egy embernek mosolyogni.