2014. március. 18. 11:01 MTI Utolsó frissítés: 2014. március. 18. 14:24 Plázs

3000 éves a világ legrégebbi áttétes rákosa

A világ eddigi legrégebbi áttétes rákos esetére bukkantak brit kutatók: egy szudáni sírból előkerült emberi csontváz őrzi a betegség nyomait háromezer évvel ezelőttről. A férfi 25-35 évesen hunyhatott el.

A Durhami Egyetem és a British Múzeum kutatói az egész testben szétterjedt tumor nyomait találták meg a csontváz röntgenes és elektronmikroszkópos vizsgálatával. A rák nyomait a nyakától a vállán, a karjain és a bordáin át a medencéig és a combcsontig mindenhol észlelték. 

Michaela Binder, az egyetem kutatást vezető PhD-hallgatója, aki maga is részt vett a csontváz kiemelésében, úgy vélte: a lelet vizsgálata segíthet a modern betegségek evolúciójának és történetének megértésében. "A csontokban talált kis elváltozások alakja lágyrészdaganatra utal, ám a pontos eredetet nem lehet meghatározni csupán a csontok alapján" – mondta.

Miközben a rák az egyik vezető halálok a világon, más betegségekkel ellentétben a régészeti feltárásokban alig találják a nyomát. Emiatt terjedt el az a nézet, hogy a rák elsősorban a modern életstílusnak és annak tulajdonítható, hogy az emberek manapság tovább élnek.

Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint az új rákos megbetegedések száma 2012-ben 14 millió volt, és a következő húsz évben ez a szám 22 millióra nőhet.

A Public Library of Science folyóirat hétfői számában megjelent tanulmány azonban azt mutatja, hogy a rák nem csak modernkori betegség, már az ókorban is jelen volt a Nílus völgyében.

A 2013-ban az észak-szudáni Amarában folyó régészeti ásatásokon, a Nílus nyugati partján feltárt csontváz egy felnőtt férfié volt, aki 25-35 éves lehetett, amikor elhunyt. 

A szakemberek csak találgatják, hogy mi okozhatta a megbetegedését. Arra gondolnak, hogy erdőtüzek füstje vagy genetikai örökség lehetett a háttérben, esetleg paraziták okozta fertőzőbetegségből, schistosomiasisból kialakult húgyhólyagrák. 

A schistosomiasis elfogadható magyarázat lehet, mivel ez legkésőbb a Kr.e. 1500-as évektől elterjedt betegség volt Egyiptomban és Núbiában, és ma már tudjuk, hogy férfiaknál hólyagrákot vagy mellrákot okoz.

hvg360 Hamvay Péter 2024. december. 04. 14:50

Bátonyi Péter, a minisztériumból kirúgott művészettörténész: Nem vagyok hajlandó a főnököm tisztiszolgájának lenni

Hiába vannak tele pénzzel, a tulajdonosi, a beruházói, sőt a tervezői oldalból is hiányzik a műveltségi szűrő, ami alapján el tudják dönteni, mi a jó, és mi a rossz gyakorlat a műemlékileg védett épületek felújításánál – mondja a 41 éves művészettörténész, az Építési és Közlekedési Minisztérium volt kormányfőtanácsosa. Bátonyi Péter a Partizánban elmondta, hogyan ad segítséget a tárca a jogellenes műemlékromboláshoz, és feljelentést is tett. Amióta kirúgták, a magánszférából már kapott megkereséseket, a Tisza Párttól nem. HVG-portré.