Komoly bajba került egy légitársaság
2,7 milliárd dolláros fedezet nélküli hitel felvételéhez kért kormányzati segítséget az ausztrál Qantas légitársaság, de nem kapta meg. A Qantas február végén jelentette be, hogy elküldi ötezer dolgozóját, miután a cég 252 millió ausztrál dolláros adózás előtti veszteségről számolt be.
Nem kap állami segítséget a nehéz anyagi körülmények között lévő ausztrál Qantas légitársaság - közölte Tony Abott miniszterelnök szerdán.
A légitársaság egy 2,7 milliárd dolláros fedezet nélküli hitel felvételéhez kérte a kormányzat segítségét, hogy újra rentábilis legyen a működése. A miniszterelnök szerint több tanácsadóval is egyeztettek az ügyben, ezek után döntöttek úgy, hogy a légitársaságnak nincs szüksége egy fedezet nélküli hitel felvételére.
Továbbra is a kormány tervei között szerepel azonban az idegen tulajdoni hányad felső korlátjáról szóló törvény hatályon kívül helyezése. A privatizációs szerződésben ugyanis kikötötték, hogy nem ausztrál légitársaságok legfeljebb 35, külföldi befektető pedig maximum 25 százalékot birtokolhatnak a légitársaságban. Ehhez azonban a miniszterelnöknek még meg kell nyernie a szenátorok támogatását is, és az ellenzék is kritizálta a javaslatot.
Alan Joyce, a légitársaság vezérigazgatója az AP hírügynökség szerint szerdán a törvény eltörlését üdvözölte és hozzátette: a Qantas "egészséges", erős pozíciója van, de meg kell találnia a kiutat a mostani, veszteséget termelő helyzetből, erre már konkrét tervekkel rendelkeznek. Versenytársuk, a Virgin Australia minden kormányzati támogatást ellenzett.
A Qantas február végén jelentette be, hogy elküldi ötezer dolgozóját, miután a cég 252 millió ausztrál dolláros adózás előtti veszteségről számolt be. Emellett a Qantas 2 milliárd ausztrál dolláros költségcsökkentő programot is végrehajt. A féléves adatok nyilvánosságra hozása után Tony Abott miniszterelnök a parlamentben azt mondta, nem szeretnék, ha a Qantas úgy versenyezne, hogy közben béklyóban van, ugyanakkor semmilyen konkrét ígéretet nem tett.
A Qantas elsősorban a magas kerozinárak, az erős ausztrál dollár és a fokozódó nemzetközi verseny miatt lett veszteséges. A társaság Ausztrália legnagyobb, a világ második legrégebbi légicége: 1921. óta repül, és többször választották a legbiztonságosabbnak: 1951 óta egyetlen halálos balesete sem volt a cégnek. Összesen 33 ezer munkavállalót foglalkoztat, flottája 142 repülőgépből áll, köztük 12 Airbus A380-as is megtalálható. A 2012-es évet 244 millió ausztrál dolláros veszteséggel zárta a vállalat, miközben utasszáma a 2008-as 38,6 millióról 2012-re 46,7 millióra emelkedett.