A tanga és a csipkebugyi szemet szúr. Bármennyire is csábító manapság már ez a ruhadarab, vannak olyan államok, ahol abba is belekötnek, hogy miből van és mennyit takar a bugyi.
A férfiak nem hordanak csipke alsóneműt, csak a fetisiszták, és a tanga sem tipikus maszkulin viselet, nézni viszont szeretik. Ez legalábbis az alapvetés, egyébiránt miért is hordanának a nők egy olyan textilt azon az érzékeny tájékon? Bevág, és mint kiderült: nem is higiénikus. Az oroszok legalábbis valahogy így fordíthatják ezt a „perverziót”, ezért hadat üzentek azoknak a bugyiknak, melyek összetétele nem tartalmaz minimum 60 százalék pamutot. A csipkebugyik pedig nem tartalmaznak, ugyanis még a kézzel vert sem pamutból, hanem lenből van, a tömeggyártásban készült darabok pedig szintetikus anyagból.
Irritációk
Ez pedig nem járja a szovjeteknél, párdon az oroszoknál, bár sokan a reszovjetizálódást emlegetik a július 1-jén hatályba lépő határozat hallatán. Hillary Clinton legalábbis így reagált 2012-ben, amikor határoztak az ügyről az Eurázsiai Gazdasági Közösség tagjai. Ennek értelmében kereskedelmi tilalom alá helyezik azokat az alsókat, melyek nem felelnek meg a nedvesség-abszorpciós követelménynek, nem engedik a bőrt lélegezni, és pattanásokat, illetve bőrirritációkat okozhatnak. A konkrét mérőszám a 6 százalék, a csipke viszont csupán 3-3,6 százalékot képes felszívni a test nedvességéből. A csipke szerelmesei próbálnak tiltakozni, vagy legalábbis kifejezni felháborodásukat. Az orosz popcsillag, Viktoria Dajneko például röviden úgy kommentálta a közelgő bugyiszankciót: „Kivándorlok”.
De voltak azért aktívabb nők is, összesen kb. két tucat, akik a kazahsztáni Almaty városában kedvenc csipkebugyijukkal a fejükön utcára vonultak. „Az irritál leginkább, hogy a hatóságok elő akarják írni, hogy mit hordjak” – nyilatkozta például az egyikük a helyszínen. „Mintha az országban minden más probléma meg lenne oldva, és az egyetlen, ami nem, az a nők bugyija.” Három rebellist a rendőrök elvezettek, mert ők megpróbáltak bugyit húzni a köztéri szobrokra. Az akciónak túl nagy visszhangja és eredménye azonban nem lett. A júliusi határidőig még beszerezhetők, de a határidő lejárta után el kell tüntetni a polcokról a mocskos csipkét, helyette jöhetnek a randa pamut mamis bugyogók.
Pang a tanga
De nem csak keletre avatkoznak be öv és szoknya alatt. Tavaly márciusban jött a hír, hogy az Egyesült Államok legkonzervatívabb államában, Észak-Dakotában betiltják a tangát, azaz minden olyan alsóneműt, ami nem takarja a fenékpofa legalább 50 százalékát. A különbség az oroszokhoz képest, hogy itt nem palástolják egészségügyi okokkal, kerek perec vállalják, hogy prűdek.
Egyszerűen erkölcstelennek tartják, ha valaki a ruhája alatt túl szexi. "A hiányos bugyik problémát okoznak itt Bismarckban" – magyarázta a rendeletet az észak-dakotai republikánus kormányzó, Jack Dalrymple: "láttam egy magazinban egy nőt, akin valami csipkés zsinór volt csupán, már csak a jojó hiányzott a végéről". A szavazáson egyetlen republikánus képviselőnő próbált ellenállni: "Ezek mind hapsik! Ha beleütik az orrukat a bugyimba, messzire mennek" – nyilatkozta Kathy Hawkins, de hiába.
A zsinórtanga újra divat |
A popkultúrában a kilencvenes években volt már nagy divatja volt a zsinórtangának, most újra elővették, és olyan sztárok, mint Miley Cyrus, Lady Gaga hordják fellépőruhaként a csöppnyi, feneket teljes csupaszságában mutató textildarabot. Beyoncé pedig legújabb Partition című klipjében tetszeleg egy merész darabban, igaz a forgatókönyv szerint saját férjét, Jay-Z-t csábítja el vele. |
A kereskedők is meglepődtek, a Wal-Martban épp a rendelet előtt kezdtek férfi tangát árulni, és állítólag népszerű volt a 700 ezres lakost számláló, 91 százalékban fehér, 86,5 százalékban keresztény, 78 százalékban német és norvég ősöket felmutató népesség körében. Egy másik kereskedelmi bolthálózat vezetője viszont épp az ellenkezőjét állítja: "Észak-Dakota nem egy nagy tangapiac" – mondta Olaf Svensven a J.C. Penney-től. "Egyetlen darabot adtunk el múlt hónapban, egy nőnek, aki épp Los Angelesbe tartott."