Otthonszülés: meglepő halálozási arányokat talált egy kutatás
Közel négyszer nagyobb a csecsemőhalál kockázata, ha a kismama otthon, bába közreműködésével szül, mint ha szintén bába segítségével, de kórházban hozza világra gyermekét - állítja egy új kutatás. Az eredményeket viszont egy másik szakértő - aki bábaként is dolgozik - potenciálisan félrevezetőnek találta.
Tízezer szülés közül 3,2 esetben halt meg a csecsemő a világra jöttekor vagy az azt követő 28 nap során, ha a kismama bába segítségével ugyan, de kórházban szült, míg ez az arány 12,6-ra emelkedett az otthonszülések körében - írja a Philly híroldal szerint új tanulmányában Amos Grunebaum, a New York-i Weill Cornell Medical College professzora és kutatócsoportja, amely 14 millió szülés hivatalos adatait vizsgálta meg.
A kutatás szerint a halálozások aránya még magasabb, tízezer szülésre vetítve 21,9, ha az otthonszüléskor az édesanya az első gyermekét hozza világra. A kutatócsoport szerint évente mintegy 18-19 csecsemővel több hal meg az otthonszülés alatt, mint kellene, de a szülés e formája egyre népszerűbbé válik, ezért ez a mutatószám évi 32-re ugorhat 2016-ra.
"Az otthonszülés veszélyesebb" - közölte a portál szerint Grunebaum professzor, aki szerint a nőknek ismerniük kellene a kockázatokat, mielőtt az otthonszülés mellett döntenek. Szerinte a csecsemőhalál kockázata 75 százalékkal csökken, ha az anyuka a bábás szülést választja, de kórházban, ugyanez az arány pedig 85 százalékra emelkedik, ha az első gyermekről van szó.
Melissa Cheyney, az Oregon State University bábaként is dolgozó szakembere szerint viszont a New York-i kutatás adatai megbízhatatlanok, jelentős problémákat vet fel ugyanis a szülések helyszín szerinti feldolgozása. Az USA-ban kiadott anyakönyvi kivonatok nem követik nyomon azt a helyszínt, ahol a szülést végig akarták vinni. Az otthonszülést választó, de a vajúdás közben kórházba szállított nők 10-25 százalékánál azt jegyzik fel, hogy kórházban zajlott a szülés.
"Megbízhatatlan és potenciálisan félrevezető ezeknek a csoportoknak az összehasonlítása, ha a minta ilyen nagy százalékát nem lehet egyik vagy másik csoporthoz sem pontosan besorolni" - mondta a szakértő.