2013. november. 08. 20:54 MTI Utolsó frissítés: 2013. november. 08. 20:51 Plázs

Már a hólyagunk ürítését is irányíthatjuk

Brit kutatók kifejlesztettek egy készüléket, amely gerincsérülteknek segíthet a hólyag irányításában.

Az idegrendszer károsodása miatt egyes betegek nem érzékelik, mikor van tele a hólyagjuk, és irányítani sem tudják az ürítést, mivel megszakadt az idegi kommunikáció az agy és a húgyhólyag között.

Egy új eszköz "leolvassa" az épen maradt idegsejtek jeleit, ezzel képes lehet irányítani a szervet - tudósított a BBC News a Science Translational Medicine című szaklapban megjelent tanulmányról.

A gerincsérült betegek életminőségét leginkább a szexuális, vizelettartást és bélműködést irányító funkciók elvesztése rontja.     

 A Cambridge-i Egyetem kutatói olyan megoldást találtak, amely a hólyag körüli idegsejtek használatára alapul. Az idegsejt-csoportok köré illesztett elektródák közvetíteni tudják a hólyag telítettségéről tudósító jelzéseket. Ha más idegcsoportokat stimulálnak, akkor a hólyag a beteg igénye szerint működhet ahelyett, hogy magától ürülne.

A készülék patkányok esetében működött, már csak a teljes technológia miniatürizálása van hátra - mondta el Daniel Chew, a kutatók egyike a BBC-nek. A patkány szervezetébe ültetett alkatrészeket át lehet alakítani emberi használatra, az információ feldolgozásához szükséges további eszköz azonban egy kétméteres készülékoszlop, amelyet akkorára kell kicsinyíteni, hogy elférjen a páciens kezében.

A kis hordozható eszköz a jövőben jelezheti a betegnek, amikor megtelt a hólyag, egy gomb megnyomásával pedig kiválthatja a hólyag összehúzódását, vagyis az ürítést.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?