2013. október. 16. 13:10 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 16. 13:01 Plázs

Lépfene: a hónap végére feloldhatják a jászladányi vesztegzárat

Várhatón október második felében oldják fel a helyi állategészségügyi zárlatot Jászladányban, ahol szeptember közepén lépfene fertőzést mutatott ki az illetékes hatóság juhoknál. A fertőzött állományban az utolsó elhullás szeptember 20-án történt, szeptember 27-én az állatokat másodszor is beoltották lépfene ellen. Az állomány a vonatkozó jogszabályi rendelkezések értelmében jelenleg is helyi zárlat alatt van.

A helyi zárlatot október közepe után akkor oldják fel, ha addig nem fordul elő újabb megbetegedés. Ez azonban nem érinti azt a rendelkezést, amely értelmében az a hely, ahol az állati tetemeket elásták lépfenével fertőzöttnek minősül.

Az állattartóval szemben élelmiszerlánc-felügyeleti bírságot szabnak ki. A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatósága feljelentés tette ellene, a rendőrségi nyomozás még nem zárult le.

A Vidékfejlesztési Minisztérium közleménye szerint a járványügyi nyomozáskor feltárt elsődleges fertőzési forrás izolálása október 16-án megkezdődött – egy régi dögkútról van szó a település határában.

Az állategészségügyi és katasztrófavédelmi hatóságok azután intézkedtek, hogy a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szakemberei egy Jászladányból származó elhullott juhból kimutatták a lépfene kórokozóját.

Kiderült, hogy a juhállományban már régebben kezdődtek az elhullások, de az állatorvost csak szeptember 11-én értesítették, aki mintákat küldött a diagnosztikai intézetbe, és megtiltotta az állatok legeltetését. Az állatok tulajdonosa az elpusztult juhok maradványait saját telkén ásta el, csekély, körülbelül 40 centiméteres földtakarással.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.