2013. október. 15. 20:27 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 15. 20:25 Plázs

Keményebb világ jöhet az orosz dohányosokra

Keményebb büntethetik a jövőben Oroszországban a dohányzásellenes törvény megsértőit. A kiszabható bírságok emeléséről és a tiltó rendelkezésekről kedden döntött az orosz parlament alsóháza. A változások a szabálysértési és a reklámtörvényt érintik. Ha a parlament felsőháza is elfogadja és az államfő is jóváhagyja, november 15-től életbe lép az új szabályozás.

Az oroszországi szigorítások szerint 3-5 ezer rubeles (körülbelül 20-34 ezer forint) büntetést kell majd fizetnie annak a magánszemélynek, aki kiskorúnak ad el dohányt vagy dohányterméket.

Ha munkakörében követi el bárki ezt a vétségét, akkor 30-tól 50 ezer rubelig (körülbelül 200 ezer és 340 ezer forint között) terjedő bírsággal sújthatják. A jogi személyek (például üzletek) büntetése a dohányzásellenes törvény megsértése esetén még súlyosabb: 100 ezer és 150 ezer rubel (majdnem 680 ezer és több mint 1 millió forint) közötti bírságot kaphatnak.

A duma döntése alapján tilos lesz a dohányzás a játszótereken, a szabálysértőkre 2-3 ezer rubeles bírságot róhatnak ki.

Tiltják majd a dohánytermékek és a dohányzás reklámozását a gyermekeknek szánt, jövőben készülő audiovizuális termékekben. A korábbi szabályozás szerint minden filmre vonatkozott volna a tiltás, ami lehetetlenné tette volna, hogy a volt Szovjetunióban már ismertté vált és azóta is népszerű No, megállj csak! című rajzfilmben dohányzó farkast vagy egy híres bábfilmben Genát, a pipázó krokodilt láthassák a mai orosz gyerekek.

Azt is jelentős pénzbírsággal büntetik majd Oroszországban, ha például a munkahelyeken nem jelölnek ki dohányzásra elkülönített helyet. Jogi személyek akár 80 ezer rubeles (csaknem 540 ezer forint) büntetést is fizethetnek ebben az esetben.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.