2013. szeptember. 11. 21:07 MTI Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 11. 21:05 Plázs

Új módszerrel előznék meg a vízfejűséget

Még a magzati korban elvégzett őssejtbeültetéssel akarja gyógyítani a vízfejűséget kutatók egy nemzetközi csoportja, amely a Spanyol Anatómiai Társaság kongresszusán számolt be eredményeiről a Kanári-szigeteken.

Világszerte évente mintegy hárommillió gyerek születik hidrokefáliával, azaz vízfejűséggel, amely azt jelenti, hogy felgyülemlik az agy-gerincvelői folyadék. Kutatók hangsúlyozzák, hogy a betegség nem pusztán az agyvizet, hanem az egész agyat érintő jelenség, ugyanis egy agyi elváltozás okozza. Normális esetben a folyadék állandó körforgásban van keletkezési és felszívódási helye között. Ha nem tud cirkulálni vagy megváltozik a termelődése, az a fej megnagyobbodásához vezethet, és előáll a veleszületett vízfejűség - fejtette ki az argentin Esteban Rodríguez, az Universidad Austral de Chile kutatója.

A kór, amely ezerből csaknem két újszülöttet érint, neurológiai eredetű, és mindmáig nem találtak rá gyógymódot. A betegek hozzávetőleg fele 15 éves koráig él csak. Az orvostudomány úgy próbál segíteni rajtuk, hogy műtéti úton megkísérli elejét venni a nagyobb agyi károsodásnak. 

Rodríguez és kollegái azonban a gyógyulás lehetséges módjaként tekintenek az őssejtek beültetésére. Munkájuk során egyfelől arra összpontosítanak, hogy bizonyítsák, a hidrokefáliás - emberi és állati - magzatok az őssejt olyan betegségében szenvednek, amely két tünetet idéz elő: vízfejűséget és neuronális zavart. Másfelől egy olyan eljáráson dolgoznak, amelyben a beteg őssejteket egészségesre cserélik, hogy aztán azok folytassák az agykérget alkotó neuronok termelését, és így ne alakuljon ki idegrendszeri károsodás.

Az egészséges őssejtek származhatnak magától a magzattól vagy az anyjától, és még a méhben ültetnék be őket műtéti úton. A több ország összesen hét kutatóközpontjának közreműködésével zajló projektben kutatók két éve dolgoznak a transzplantáció lehetőségén, de még a kísérleti szakasznál tartanak. Esteban Rodríguez szerint ha a jelenlegi ütemben haladnak tovább, másfél év múlva számolhatnak be az első eredményekről.

Az argentin tudós emlékeztetett arra, hogy a veleszületett vízfejűség mellett létezik a szerzett is, amely bármikor kialakulhat - mondjuk egy daganat miatt. Létezik az úgynevezett normál nyomás melletti vízfejűség is, amely akár olyanoknál is jelentkezhet, akiknél nem fejlődött ki tumor vagy más elváltozás.

hvg360 Lenthár Balázs 2025. április. 21. 07:00

„Közvetlen bizonyítékok kerültek elő” – forradalmi új adatokkal szolgál hunokról és avarokról az archeogenetika

Az archeogenetika támpontot ad az ősök eredetének felkutatásában, és mint Rácz Zsófia régész elmondja, bizonyítékkal szolgál arra, hogy a hunok kapcsolatba hozhatók a Hsziungnu Birodalom elitjével. Mindkét hun birodalomra igaz, hogy nem kizárólag erőből terjeszkedtek, hanem ügyes sztyeppei diplomáciával is. Rácz és kutatótársai több genetikai kapcsolódási pontot találtak a Kárpát-medence és Mongólia között húzódó térségben. De vajon elárulja a genetika, hova tűntek a hunok?