2013. június. 24. 14:37 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 24. 14:36 Plázs

Ősszel ismét támadhat a H7N9 madárinfluenza

Bár a madárinfluenza új törzse, a H7N9 vírus okozta fertőzéseknek sikerült gátat szabni, szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az őszi-téli influenzaszezonban ismét felütheti a fejét az új vírus, amelynek halálozási aránya a becslések szerint több mint 30 százalék.

Amióta márciusban Kínában megjelent a H7N9 típusú madárinfluenza-vírus, több mint 130 embert betegített meg, akik közül 37 meghalt. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) korábban "az egyik leghalálosabb influenzavírusként" beszélt a H7N9-ről, és arra is figyelmeztetett, hogy ez a vírus gyorsabban terjed, mint a H5N1, amelynél fennállt a veszélye a pandémia (több földrészt érintő járvány) kialakulásának.

Hétfőn publikált tanulmányukban kínai tudósok - a hiányzó adatokat is figyelembe véve - az új influenzavírus halálozási rátáját 36 százalékosra becsülik. A vizsgálatok szerint a vírus a fertőzött élő állatokról terjedt át az emberre. A járvány kitörését azzal sikerült megakadályozni, hogy az ország legtöbb élő állatot árusító piacát bezárták. Május óta egyetlen fertőzött esetet észleltek, de a szakemberek jelezték, hogy ősszel ismét megjelenhet a fertőző betegség.

A H7N9-et veszélyesebbnek tartják, mint a 2009-ben globális járványt okozó a H1N1 vírust, de nem olyan veszélyesnek, mint a H5N1 vírust, amelynek halálozási aránya 60 százalék körüli volt.

A H7N9 influenzavírussal kapcsolatos kínai kutatásokról két tanulmány is megjelent hétfőn a Lancet című tudományos folyóiratban. A cikkeket kísérő kommentárban Cecile Viboud és Lone Simonsen, az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) szakértői "jó hírként" értékelték, hogy a H7N9-es vírus terjedését sikerült megakadályozni. Ugyanakkor ők is arra figyelmeztettek, hogy a vírusfertőzés ismét felütheti a fejét, és télre, amikor a vírusok tipikusan a legaktívabbak, ismét visszatérhet a H7N9.

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?