Mégsem a biztonsági őrök használják el a hiányzó naptejeket.
Az angliai Gatwick reptéren havonta 1000-1800 tárolórekesz töltenek meg az utasok elhagyott tárgyai. De mi történik ezzel a rengeteg, nem ritkán értékes aprósággal?
Van aki egy iPad-ről vagy kameráról megfeledkezve teremt tökéletes felütést a nyaralásnak, és van aki, a Porsche-jának kulcsát adományozza a világnak. A London City Airport történetében találtak már 16 millió forintnyi készpénzt tartalmazó bőröndöt, hárommilliós Rolex karórát, sőt egy aláírt, ám kitöltetlen csekkfüzetet is. Persze nagy átlagban ezeknél kevésbé értékes, de ugyanúgy nehezen pótolható holmiknak kél lába. Előfordult már, hogy brit reptereken valaki kedvenc szexuális játékszerét, emberi csontokat vagy mondjuk esküvői ruháját felejtette a reptéren.
De mi történik ezekkel a tárgyakkal? A gatwick-i példa pozitív: a nagyobb értéket képviselő kamerák, tabletek, telefonok az esetek nyolcvanöt százalékában sikeresen visszakerülnek eredeti tulajdonosukhoz. Az elhagyott könyvek, esernyők viszont csak kisebb, 30-40 százalékban találnak vissza gazdájukhoz. Az ok egyszerű: kisebb értékű hiányt csak kevesen jelentenek be. Egy várostérképért valószínűleg nem vérzik úgy a szívünk és a pénztárcánk sem kezd oly hevesen sipákolni, mint mondjuk a havi fizetésünkért beújított fényképező esetében.
A brit normák szerint a talált tárgyakat a repülőtér köteles kilencven napon keresztül megőrizni, ezt követően pedig meglepő, ki nem mondott kötelesség mászik elő a sarokból. Az elhagyott holmikat ugyanis a raktározási időszak lezártával aukciókon értékesítheti a repülőtér, a befolyt összeget pedig – legalábbis Angliában – illik jótákonyságra fordítani.
Londonban több aukciósház is tematikus napokon értékesíti a reptéri portékát. Sajnos nem mindig akad horogra egzotikus preparátum, tündöklő diadém vagy olasz sportautók kormánykereke. Az esetek döntő többségében az árvéreseken csak unalmas pulóvereket, sporttáskát, kontaktos fülhallgatót vásárolhatunk valószerűtlenül magas összegért, mely viszont legalább kórházakhoz, gyermekotthonokhoz kerül.
A tiltott elemek, fegyverek, drogok természetesen nem sűrűn jutnak el az aukciókig. Minden ilyen típusú tárgy megtalálásakor a reptér értesíti a rendőrséget, a tulajdonos pedig kivételesen csak reménykedhet benne, hogy a hatóságok nem kopogtatnak majd az ajtaján, a három kiló kokaint visszaadandó.