Megosztja a magyar orvosokat az Angelina-féle radikális eljárás
Magyarországon a mellrákkal kezelt nők 5 százaléka, a petefészek-daganatok 11 százaléka, a férfiemlőrákos esetek harmada hozható összefüggésbe az Angelina Jolie-nál kimutatott BRCA gén mutációjával.
A szoros betegkövetést és a rendszeres szűrést sokkal fontosabbnak tartották a hazai onkológusok az elmúlt 15 évben, mint a radikális, megelőző petefészek- vagy emlőeltávolítást – írja a szerdai Népszabadság.
A lapnak Oláh Edit genetikusprofesszor, az Országos Onkológiai Intézet molekuláris genetikai osztályának vezetője arról beszélt, hogy eddig mintegy 9000 beteg adatait gyűjtötték össze. Magyarországon a mellrákkal kezelt nők 5 százaléka, a petefészek-daganatok 11 százaléka, a férfiemlőrákos esetek harmada hozható összefüggésbe a BRCA gén mutációjával.
Magyarországon mindmáig csak nagyon kevesen vették igénybe a megelőző szerveltávolító műtéteket, a hazai onkológusok közül sokan nincsenek meggyőződve róla, hogy ezzel valóban véglegesen meg lehet előzni a betegséget – olvasható a cikkben, amely azt követően foglalkozott a kérdéssel, hogy Angelina Jolie bejelentette, hogy a mellrák kockázatának csökkentése érdekében mindkét mellét eltávolíttatta.