Plázs Rác András 2013. január. 29. 13:48

Örömlányok társaságában részegeskedett a király – titkos térkép

A londoni belváros Szent Jakab-palotájából titkos folyosó vezetett a borospincébe. A dáridó fényét lánytársaság emelte a dohos belmagasságba.

VIII. Henrik egy lepra-kórházból varázsolt királyi rezidenciát, ezt hívják máig Szent Jakab-palotának. Parádés környezet azóta is, ha valaki pénzt szeretne szórni, segítenek a kifogástalan modorú kereskedők a borházakban, éttermekben, elit szabóságokban.

Akad azért mocsok is. Csak akkor láthatjuk a föld alatti folyosókat, a titkos találkák helyszínét, az eldugott kaszinókat és leszámolások helyszínét, ha zsebünkben egy titkos térkép.

Korábbi állomás: Titkos térkép szexhez és gyilkosságokhoz

Részegeskedés és viháncolás a föld alatt

Barry Bros & Rudd borkereskedése, 3 St James Street SW1

London legrégebbi, még működő borkereskedése 1698-an nyitott meg a St James utca 3 alatt, és még ma is látványosan őrzi a sok száz éves nyomokat. A lábunk alatt több száz éves fapadló recseg, egyik-másik bútordarab is magába szívott néhány évszázadnyi történelmet.

Rác András

Az üzlethelység közepén egy két méteres óriásmérleg, régi súlyokkal, a fából faragott szárába a „kávé” szót faragták. A magyarázat egyszerű: az üzlethelységet a Barry testvérek és Rudd egy kávékereskedőtől, William Pickeringtől vette át. A cégéren még mindig szerepel a kávédaráló.

Barry Bros & Rudd

A borkereskedés azonban nem csak az egykori kávémérést örökölte, hanem a 16. század London egy ritka kincsét is. A szomszédos Szent Jakab-palota, ami VIII. Henriknek még rezidenciaként szolgált, közvetlen összeköttetésben állt a borospincével a föld alatt. Akár ma is járható lenne, ha ledöntenénk a pince néhány falát és odébb költöztetnénk a palackokkal megrakott polcokat. A titkos, földalatti folyósón surrantak ki a hercegek és udvaroncok egy-egy bűnös flörtre. Volt, aki várta a látogatásukat.

Következő állomás: A walesi herceg folyamatosan csalta feleségét

Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?