Edward megcsalta Alexandrát, kitiltotta a diplomáciából, és mégis kinek lett igaza? Hát a hercegnének, természetesen. Gyűlölte a németeket.
Mást sem láthatunk a környéken, mint királyi mosolyt, fehér kesztyű integető kezeket, medvekucsmás katonákat, és lovas gárdistákat. Egy percre a Mall, a Buckingham-palotához vezető felvonulási út, amin lovascsapatok trappolnak és hercegi, királyi hintók gördülnek. Egy másik perc séta a Szent Jakab-palota, két-három perc a hadügy minden kormányzati épülete, a Downing Street, a miniszterelnüki rezidencia.
Egy mellékutcában azonban egy mellőzött, jótékony hercegnőt gyászolnak csendben, tudván, férje amikor csak tehette, megcsalta.
Korábbi állomás: Örömlányok társaságában részegeskedett a király
A németgyűlölő Alexandra királyné emlékműve
Marlborough út, SW1
Mit keres itt, a birodalom középpontjában, a pompa és a grandiozitás sugárútjai, a háborús mítosz emlékművei között egy búskomor bronz dombormű? Itt, a mellékutcában lehervad a reprezentatív mosoly, eloszlik a büszkeség. Alexandra a rossz hírű walesi herceg, a későbbi VII. Edward király feleségére emlékszik a gyászos mű. A cserepadra ültetett hercegné az 1920-as években halt meg, és a következő évtizedben kapott szívfacsaróan szomorú és az elmúlást hátborzongatóan felidéző bronzszobrot.
Alexandra hercegné sorsa úgy alakult, hogy míg a királyi családot szívesen savazta a brit sajtó, addig őt kifejezetten kedvelték. Ennek három oka is lehetett.
Először is hedonista férje nem hagyott ki egyetlen lehetőséget sem, hogy megcsalja. Megcsalta a brit elit bicebóca arisztokrata hölgyeivel, köztük Churchill édesanyjával. Megcsalta színésznőkkel, párizsi és pesti kurtizánokkal. Edward még egy kefélőszéket is készíttetett magának, hogy teljes kényelemben mulathasson.
Másrészt Alexandra férje nem csupán a magánéletben mellőzte, hanem igyekezett kizárni őt a diplomáciából. Nem véletlenül, hiszen a dán királyi családból származó Alexandra szenvedélyesen gyűlölte a németeket már az 1860-as évektől kezdve, amikor a porosz birodalmi törekvésekben megsértették a dán érdekeket. Edward és édesanyja, Viktóriai királynő azonban jó kapcsolatokat ápolt az új, egyesült Németországgal.
Az I. világháború azonban Alexandrát igazolta. A brit néplélekben így ő számított inkább a hűséges nemzet igazi uralkodójának.
Harmadszor: éppen a nagy fegyveres konfliktusokban megsebesült hazafiakat jótékonyan támogatta. A közvélemény szerette akkor, és szívesen emlékeznek rá ma is.
A parádés környezetbe így kerül a csendes emlékmű. Rajta, a középpontban egy gyerek, neki segít három allegorikus figura: Hűség, Jótékonyság (ő a királyné koronáját viseli) és Remény. Ki tudja, miért sikerült ilyen gyászosra? Inkább az elmúlásra emlékeztet, semmint a gondoskodásra, holott egyértelmű, hogy az utóbbi megfogalmazását kapta feladatként a művész Alfred Gilbert.
Kis kitérő: Alfred Gilbert a Piccadily Circus Ámor szobrának az alkotója. Ünnepelt művész vagy sem, rövid időre, adósságai miatt, elhagyta az országot. Önkéntes száműzetésében érte utol a megbízás 1926-ban, amivel végül rendezhette pénzügyeit és hazatérhetett. 1932-ben lovaggá ütötték.
Következő állomás: Titkos térkép szexhez és gyilkosságokhoz